Lukas Podolski zamierza podać do sądu słynny portal amerykańskiej alternatywnej prawicy. Znany z teorii spiskowych i wprowadzania do obiegu fałszywych wiadomości Breitbart News umieścił jego fotografię, by zilustrować newsa o uchodźcach.

Dziennikarze brytyjskiej wersji portalu potrzebowali obrazka do tekstu o tym, jak uchodźcy za jedyne 5 tys. euro są przemycani z Maroka do Hiszpanii na skuterach wodnych. Zdjęcie, na którym Podolski z satysfakcją śmieje się i pokazuje gest zwycięstwa, uznali za portret migranta świętującego udaną przeprawę. Nie zwrócili uwagi – a może świadomie w ten sposób sprowokowali – na bardzo drogą, markową odzież i akcesoria u mężczyzny na fotografii. Na oryginalną koszulkę piłkarskiej reprezentacji Niemiec również „nie spojrzeli”.

Wśród czytelników portalu błyskawicznie rozgorzała dyskusja o tym, skąd uchodźcy mają pieniądze na drogie spodenki i okulary. Redaktorzy strony szybciej zorientowali się w popełnionym błędzie, wykasowali zdjęcie z Podolskim i przeprosili zawodnika w „dowcipny” sposób, pisząc, że „nie ma dowodu ani na to, by pan Podolski był członkiem gangu zajmującego się nielegalną migracją, ani by był ofiarą przemytu ludzi”. Faktycznie na fotografii Podolski nie walczy o życie ani lepszą przyszłość, ale świetnie się bawi w Brazylii w 2014 r.

Dowcip nie wystarczył, by udobruchać piłkarza, który – jak pisze „Berliner Zeitung” – skontaktował się w sprawie ze swoim prawnikiem i zamierza wytoczyć portalowi sprawę o użycie zdjęcia w celach innych niż informacyjne.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…