Podczas ceremonii, która odbyła się w piątek w chilijskim Muzeum Historii Naturalnej, prezydent-elekt Gabriel Boric przedstawił nazwiska ministrów swojego gabinetu. Aż 14 z 24 stanowisk rządowych obejmą kobiety.

„Dziś rozpoczyna się nowy rozdział w naszej demokratycznej historii. Nie zaczynamy jednak od zera: wiemy, że istnieje historia, która nas uwzniośla i inspiruje” – powiedział Boric, który pod koniec grudnia pokonał w II turze wyborów prezydenckich reprezentanta skrajnej prawicy, José Antonio Kasta. ,,Towarzyszą nam w tej drużynie ministrowie z różnych środowisk i formacji – nasz gabinet będzie tak różnorodny, jak nasz kraj” – dodał.

Średnia wieku w nowej Radzie Ministrów to 49 lat. Najmłodszą członkinią rządu została 32-letnia Antonia Orellana, nowa minister ds. kobiet. Niewiele starszy jest sam prezydent – wybrany w wieku 35 lat będzie najmłodszą głową państwa w historii Republiki Chile. Na czele resortu spraw wewnętrznych stanie znana lekarka Izkia Siches, która zdobyła uznanie swoimi wysiłkami w walce z pandemią COVID-19. Rzeczniczką rządu została Camila Vallejo, liderka masowych strajków studenckich z 2011 roku i deputowana Komunistycznej Partii Chile.

Za symboliczną można uznać nominację na stanowisko ministra obrony Mayi Fernández – wnuczki lewicowego prezydenta Salvadora Allende, zamordowanego w 1973 roku w wyniku wojskowego zamachu stanu. Tekę ministra finansów otrzymał Mario Marcel – były prezes Banku Centralnego Chile, który dał się poznać jako zwolennik centrowej polityki. Ministerstwem Spraw Zagranicznych pokieruje natomiast prawniczka Antonia Urrejola, która do niedawna pełniła funkcję przewodniczącej Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka.

Podczas ceremonii Boric, który 11 marca zostanie zaprzysiężony na prezydenta, mówił także o najważniejszych wyzwaniach, z którymi w najbliższych miesiącach przyjdzie zmierzyć się nowemu rządowi. Wśród priorytetów wymienił m. in.: walkę z pandemia COVID-19, wspieranie wzrostu gospodarczego oraz baczenie nad procesem przyjmowania przez Chile nowej konstytucji, nad projektem której pracuje obecnie Konstytuanta. Prezydent-elekt zapowiedział również rozpoczęcie prac na strukturalną reformą systemu podatkowego, mającą umożliwić zwiększenie wydatków socjalnych i rozbudowę usług publicznych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…