Ludwik Waryński nie dożył objęcia władzy przez socjalistów w Rosji ani „realnego socjalizmu” w Polsce. Mimo to w kolejnym polskim mieście lokalne władze uznały, że obejmuje go ustawa dekomunizacyjna. Ulicy twórcy partii Proletariat chce pozbyć się Płońsk.

Ludwik Waryński
Ludwik Waryński

Dekomunizatorzy i budowniczowie jedynej słusznej pamięci historycznej w ogóle będą mieli w mazowieckim miasteczku mnóstwo pracy – w centrum Płońska przetrwała ulica 1 Maja, krzyżująca się m.in. z ul. Związku Walki Młodych, równoległa do ul. Janka Krasickiego. Do 1997 r. była w okolicy jeszcze ul. Hanki Sawickiej, jednak antyfaszystowską bojowniczkę zastąpiono w wolnej Polsce generałem Maczkiem. Co ciekawe, podobnej zmianie w odniesieniu do kolejnej skazanej dziś na zniknięcie ulicy 40-lecia PRL skutecznie przeciwstawiła się Rada Osiedla.

Na mocy ustawy dekomunizacyjnej wszystkie te miejsca będą musiały zniknąć. Waryński w żadnym jednak wypadku nie spełnia kryteriów antykomunistycznej polityki historycznej PiS. Jak przypomniała burmistrzowi Andrzejowi Pietrasikowi m.in. Partia Razem, Waryński tworzył pierwszą na ziemiach polskich, pod zaborem rosyjskim, partię socjalistyczną w 1882 r. Domagał się nie instalowania w Polsce „represyjnego, autorytarnego i niesuwerennego” systemu władzy (tak mówi się w ustawie dekomunizacyjnej o PRL), ale uczciwej płacy dla robotników, przeprowadzenia reformy rolnej na wsi i prawa do zakładania związków zawodowych. Za walkę o sprawiedliwość społeczną zapłacił najwyższą cenę, umierając w wieku 33 lat w carskiej twierdzy szlisserburskiej. O dziwo, jego działalność docenił nawet IPN – już kilka razy informował samorządy, że akurat ulic Waryńskiego dekomunizować nie trzeba, a w samej Warszawie dobrze się ma pomnik twórcy Proletariatu. Miejmy nadzieję, że tak samo będzie w przypadku Płońska.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Prostoduszni władcy Płońska walcząc zaciekle z komuną przy okazji urąbią kresowego szlachcica, ktory własnym życiem zapłacił, żeby ludziom żyło się w wolnej Polsce. Jeśli już wszystko dekomunizują, to powinni do końca rozwalić budynki po Hortexe, które postawiono z inicjatywy Edwarda Gierka.

 2. przepraszam ale „ludzie wolności” począwszy od Baumana, Kołakowskiego, Michnika, Modzelewskiego, Urbana, ….etc – a po 1989 – okazuje się, że WSZYSCY POLACY WALCZYLI Z „KOMUNĄ” – to chyba „naturalne” że wszystko co „śmierdzi” komuną musi być na śmietniku historii. A Soros jak walczy z komuną. Palce lizać. Gwoli przypomnienia: Hitler walczył z komuną, Churchill walczył z komuną nie wspominając o tym jak Kissinger czy JPII walczyli z komuną.
  Sorki ale mój pogląd jest, że:
  – Polska od 1944-1989 miała swój najlepszy okres w historii;
  – RPjakiśtamnumer „post1989” jest NAJGORSZYM OKRESEM W HISTORII POLSKI i podzielam pogląd Urbana „Polska Kaput”-chociaż różnimy się co do „przesłanek”-mnie bardziej zajmują dane liczbowe a nie nowomowa. Stan w jakim Polska się dzisiaj znajduje jest BEZ WYJŚCIA i wszyscy o tym wiedzą bo zachowują się jak „caught with pants down”: złapani z opuszczonymi majtkami. Polska jest w sytuacji jak w 1939!!! „Elity” są tej samej jakości, przemysłu nie ma, armii nie ma (w 1939 była, kiepska bo kiepska ale była)
  – GEN. JARUZELSKI był wyjątkowym człowiekiem chociaż naiwnym i dal się „podejść” bydlakom jak Rakowski-Kwaśniewski w 1988.
  .
  Jeszcze jedna sprawa: rodzice mi powiedzieli, że niepodległość Polska odzyskała w 1944/45 roku a sam potem doszedłem do wniosku, że nadzwyczajnym „zbiegiem okoliczności” to dziesiątki tysięcy radzieckich żołnierzy straciło życie walcząc na ziemi polskiej z armią niemiecką i jest to znacznie lepsza wersja „odzyskania niepodległości” niż wersja zastosowana przez USA rzucając bomby atomowe na ludność cywilną czy lotnictwo alianckie bombardujące miasta Niemiec.
  PS. Nie wiem czy się orientujecie ale RPjakiśtamnumer nie dość, że została założona przez CIA (Cocaine Import Agency) to de facto znalazła się w US OCCUPY ZONE (potocznie zwane „European Union”) rozszerzonej po „zjednoczeniu Niemiec”, likwidacji NRD, wyjściu Rosjan z NRD. Nie na darmo Gorbaczow dzisiaj mówi: ZOSTALIŚMY OSZUKANI. Putin się dzisiaj nie da zrobić w konia (a poza tym Chinole są z nim). NATO oczywiście służy do pilnowania porządku wśród „członków” NATO a poza tym ich sukcesy są adekwatne do jakości czyli ŻADNE.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…