Potężna kara za zbyt drobny druk na ulotkach i za zbyt krótki czas wyświetlania istotnych dla klientów informacji w telewizji.

https://pixabay.com/pl/pieniądze-oszczędzać-płacić-367973/

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył pokaźną kare na Getin Noble Bank, własność polskiego miliardera Leszka Czarneckiego. Powodem ukarania giganta kara 1,7 miliona złotych kary było zbyt drobny druk w ulotkach i reklamach kredytu oferowanego przez ten bank. To dotkliwa kara dla tej instytucji, która walczy o wyprostowanie swojej sytuacji finansowej. W 2016 roku osiągnął zysk jednostkowy w wysokości 109 mln zł, ale skonsolidowany – 38,6 mln złotych. Zatem kara nałożona przez UOKiK jest więcej niż dolegliwa.

UOKiK przypomniał, że informacje o kredycie, ważne dla klienta, w szczególności te o stopie oprocentowania, całkowitej kwocie kredytu, rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO), czasie obowiązywania umowy, całkowitej kwocie do zapłaty i wysokości spłacanych rat muszą być przedstawione w taki sposób, by klient mógł je przeczytać ze zrozumieniem. Zaś informacje w ulotkach reklamujących kredyt Getin Banku były podane zbyt drobnym drukiem, a czas wyświetlania tych samych informacji w reklamach telewizyjnych był zbyt krótki. Odpowiedzialność za to ponosi przedsiębiorca, który musi dopilnować, by informacja podana była w taki sposób, jak to jest wymagane prawem.

Rzecznik Getin Banku, Wojciech Sury oznajmił, że bank nie zgadza się z decyzją UOKiK i będzie się odwoływał.

Wypada teraz oczekiwać, by aktywność UOKiK, tak skutecznie przejawiona w przypadku Getin Noble Banku ziściła się też w stosunku do bankowych gigantów tak polskich, jak i zagranicznych, którzy dokonaliby podobnych naruszeń. W kolejce oczekują też firmy parabankowe, które udzielają pożyczek na niesłychanie wysoki procent, co bywa przyczyna ogromnych tragedii.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Niestety ale to się tyczy każdej umowy, czy każdego folderu informacyjnego- do nas należy obowiązek przeczytania i zrozumienia co przedstawia. Jeśli się nie uda to możemy prosić o pomoc. Wszędzie istnieje obsługa klienta, w bankach też. W getinie- sprawdzone-pomagają bez problemu, z uśmiechem na twarzy, wszystko można wyjaśnić i się dowiedzieć :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…