Brak czystej wody, sanitariatów, więzienie ludzi: warunki, w jakich przetrzymywani są uchodźcy i migranci w ośrodkach na Malcie, są nie do zaakceptowania, uważa UNHCR i wzywa UE do natychmiastowego działania.

 Członek Unii Europejskiej Malta całymi miesiącami więzi ludzi w „szokujących warunkach”. Maltańskie władze przetrzymują uchodźców i migrantów w przepełnionych centrach detencyjnych, w których sytuacja jest katastrofalna, stwierdzili pracownicy biura wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka (UNHCR) w Genewie.

Jak wskazali, rząd Malty ma także wobec uchodźców i migrantów obowiązek przestrzegania praw człowieka. Wypracowany przez Komisję Europejską nowy pakt azylowy i migracyjny musi dostarczyć instrumenty, które pozwolą na zmianę obecnej sytuacji i usunięcie „niedomagań”.

Po licznych doniesieniach – ostatnio w raporcie Amnesty International we wrześniu br. – zespół UNHCR przebywał w końcu września na Malcie, gdzie rozmawiał z migrantami, przedstawicielami władz i organizacji humanitarnych. Z ich sprawozdania wynika między innymi, że w przepełnionym ośrodku dla uchodźców prawie nie ma światła dziennego, brakuje czystej wody i urządzeń sanitarnych.

Malta uchodźcy

Po osadzeniu ich w ośrodku, uchodźcy i migranci mogli tylko raz zmienić ubranie. Według śledczych Narodów Zjednoczonych nie mają też możliwości skorzystania z pomocy prawnej.

UNHCR zarzuca też Malcie, że jej siły wojskowe co najmniej raz próbowały wypchnąć łódź z uchodźcami z maltańskiej strefy ratunkowej na wody libijskie. W innym przypadku łódź z uchodźcami została zmuszona do obrania kursu na włoską wyspę Lampedusa.

Po wybuchu pandemii koronawirusa Malta, Włochy i inne państwa basenu Morza Śródziemnego zamknęły swoje porty morskie dla uchodźców i migrantów. Władze odmawiają też wejścia do portów statkom prywatnych organizacji humanitarnych, jeżeli na ich pokładzie znajdują się uratowani z morza rozbitkowie. Tylko sporadycznie i po długich pertraktacjach uchodźcy i migranci wpuszczani są na ląd.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) od stycznia do połowy września br. na głównym szlaku Morza Śródziemnego prowadzącym z kontynentu afrykańskiego na Maltę i do Włoch, zginęło 178 osób. Dalsze 222 osoby uznano za zaginione.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Jerzy Urban nie żyje

Powiedzieć, że wraz ze śmiercią Jerzego Urbana odchodzi w przeszłość pewna epoka dziennika…