Dziś znowu na ulice francuskich miast wyszli przeciwnicy „paszportu sanitarnego”. W Paryżu są aż cztery takie manifestacje, w tym „żółtych kamizelek”. Ich lewicowi uczestnicy coraz wyraźniej dają znać, że nie zgadzają się na obecność napisów antysemickich prezentowanych przez skrajną prawicę.

 

Manifestacja w Paryżu, leparisienfr

Ruch społeczny przeciw „paszportowi sanitarnemu” przebiega w poprzek wszystkich nurtów politycznych, co sprawia, że lewica demonstruje razem z prawicą, a w tej ostatniej część manifestantów sugeruje, że kryzysem sanitarnym manipulują Żydzi. Nie jest to częste, ale związkowcy alarmują, że podobne przekonania dzielą też niektórzy członkowie, jak w Walce Robotniczej (FO), czy nawet w związkach nauczycielskich (Sud-Education).

Tu i tam powstały kolektywy przeciw obecności haseł antysemickich, zazwyczaj nieco zawoalowanych, by uniknąć kar. Jednak jeśli ktoś wychodzi z napisem „Jestem Cassandrą”, to wyraża solidarność z działaczką prawicy z Metzu, która właśnie odsiaduje trzy miesiące więzienia za kartę z antysemickim napisem. Zdaniem lewicowców, chodzi o margines, który zrobił się wpływowy i powinien być zwalczany. Sud-Education podjął rezolucję, że walka z antysemityzmem w ruchu jest równie ważna jak jego cel, tzn. zniesienie „paszportów”.

Olivier Belhomme z komitetu w Górnej Loarze mówi, że nazwano go „poszukiwaczem faszystów” i oskarżono o wprowadzanie podziałów we froncie antypaszportowym, ale interwencje komitetu „schłodziły ludzi, sprawiły kłopot związkom jak FO, które biorą udział w manifestacjach. Teraz rasistowskie hasła zniknęły, albo ich zwolennicy stanowią jeszcze mniejszy margines. Nie wolno oddawać im terenu. Tylko walka socjalna pozwoli zatrzymać bestię.” „Żółte kamizelki” maszerowały dziś również w sprawie skokowych podwyżek paliw, które znowu odbijają się głównie na najuboższych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Liberalny egoizm, który stoi za sprzeciwem wobec obowiązkowych szczepień, nie jest w żaden sposób lewicowy. Tu nie ma nic lewicowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…