Po zabójstwie czarnoskórego mężczyzny, George’a Floyda, USA wstrząsnęły protesty przeciwko rasistowskiej przemocy policyjnej. Demonstanci w Waszyngtonie opisali pomnik Tadeusza Kościuszki hasłami ruchu Black Lives Matter.

Polskie media pisały w tym kontekście o „dewastacji” monumentu. Inne zdanie mają autorzy petycji do polskiego rządu, w której domagają się pozostawienia napisów. Apelują, by MSZ zrobiło wszystko, by je zachować i przekonując, że znany ze swoich wolnościowych idei Kościuszko dziś wspierałby ruch protestu – można go śmiało nazwać insurekcją – z całego serca.

– Testament Kościuszki zawierał żądanie przeznaczenia części majątku na wykup czarnoskórych niewolników. Wykonania testamentu podjął się prezydent USA i przyjaciel Kościuszki, Thomas Jefferson. Jednak ostatniej woli polskiego bohatera w walce o amerykańską niepodległość, nie wypełnił – przypominają autorzy symbolicznej petycji, Łukasz Moll i Michał Pospiszyl.

Zachęcamy do podpisywania petycji!

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Czy koniec z dramatami lokatorów reprywatyzowanych kamienic?

Nareszcie. Sejmowa komisja, nomen omen, sprawiedliwości, pozytywnie zaopiniowała 8 lipca p…