Po zabójstwie czarnoskórego mężczyzny, George’a Floyda, USA wstrząsnęły protesty przeciwko rasistowskiej przemocy policyjnej. Demonstanci w Waszyngtonie opisali pomnik Tadeusza Kościuszki hasłami ruchu Black Lives Matter.

Polskie media pisały w tym kontekście o „dewastacji” monumentu. Inne zdanie mają autorzy petycji do polskiego rządu, w której domagają się pozostawienia napisów. Apelują, by MSZ zrobiło wszystko, by je zachować i przekonując, że znany ze swoich wolnościowych idei Kościuszko dziś wspierałby ruch protestu – można go śmiało nazwać insurekcją – z całego serca.

– Testament Kościuszki zawierał żądanie przeznaczenia części majątku na wykup czarnoskórych niewolników. Wykonania testamentu podjął się prezydent USA i przyjaciel Kościuszki, Thomas Jefferson. Jednak ostatniej woli polskiego bohatera w walce o amerykańską niepodległość, nie wypełnił – przypominają autorzy symbolicznej petycji, Łukasz Moll i Michał Pospiszyl.

Zachęcamy do podpisywania petycji!

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …