Premier Węgier proponuje, by imigrantów uciekających od wojen i głodu nie wpuszczać do Europy, lecz internować w obozach. Strzeżonych oczywiście. Czy będą wieżyczki i druty kolczaste pod napięciem?

pixabay.com/pl/drut-kolczasty-kamera-wideo/gaida
pixabay.com/pl/drut-kolczasty-kamera-wideo/gaida

Victor Orban zaproponował „rozwiązanie” kryzysu uchodźczego w Europie. Wszystkich tych, którzy ryzykują życie, by znaleźć się jak najdalej od wojen i dramatycznej sytuacji ekonomicznej chciałby umieścić na wyspie lub trzymać na północnym wybrzeżu Afryki. Obóz taki, przez niedopatrzenie zapewne nie nazwany koncentracyjnym, byłby strzeżony przez unijne siły zbrojne (których jeszcze nie ma) i przesz Unię Europejską finansowany. Jak wynika z informacji, podanej przez portal wp.pl, Orban nie zawraca sobie głowy szczegółami: czym zajmowaliby się umieszczeni w obozie – czy mogliby pracować czy tylko biernie czekać na załatwienie formalności biurokratycznych, jak wyglądałaby opieka lekarska i kto by ją sprawował i za to płacił, czy uchodźcy mieliby wpływ na organizację życia obozowego, czy straż strzelałaby do ludzi przy próbach opuszczenia terytorium obozu bez zezwolenia itd.

Wiadomo na razie, że uchodźcy mieliby prawo opuszczenia obozu tylko w tym wypadku, jeżeli jakiś kraj, będący członkiem Unii europejskiej, wyraziłby gotowość ich przyjęcia.

W praktyce oznacza to stworzenie na strzeżonym terenie piekła przemocy, beznadziei i biedy. Oczekiwanie na status uchodźcy, zapewne dawany nielicznym, bez perspektyw normalnego życia, strzeżonym przez wojsko, z prawem użycia broni jest gotową receptą na wybuch społeczny na dużą skalę.

Media wskazują, że propozycja Orbana jest zapewne częścią kampanii przed referendum w sprawie przyjmowania uchodźców, które odbędzie się na Węgrzech w październiku. Niemniej pomysł węgierskiego premiera należy rozpatrywać jako niebezpieczne kuriozum.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Pomysł wymaga jeszcze dopracowania (kiedy wolno strzelać, kto zapłaci za amunicję itd – swoją drogą na pewno wyszło by taniej niż 5,6 MILIARDA euro, które poszło z niemieckiego budżetu na „uchodźców”), ale większości Europejczyków się spodoba. Oczywiście mainstream będzie (jak zwykle) wierzgał i kwiczał, ale – podobnie jak zasieki na granicy Węgry-Serbia, zapewne w końcu Europa przyjmie takie rozwiązania. Mam nadzieję.

    1. marian
      W Polsce JUŻ NIE. I jest bardzo smutne, że podobnie jak wielu rodaków, muszę się zgodzić że to właśnie pisuary przeciwstawiają się inwazji na Europę (mainstream nazywa to „kryzysem uchodźczym”), a inne siły polityczne nie mają takiego zamiaru.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…