Koalicja Lewica Razem zorganizowała w Łodzi ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Ulicami miasta przeszedł tradycyjny pochód pierwszomajowy, który zakończył się otwartym piknikiem.

Lewica Razem to komitet wyborczy, który tworzą Partia Razem, Ruch Sprawiedliwości Społecznej i Unii Pracy. O godz. 13:00 na skrzyżowaniu ulic Rewolucji 1905 r. i Wschodniej rozpoczęły się oficjalne obchody zorganizowane przez koalicję.

Kilkaset osób skandowało hasła: „Naszym prawem prawo pracy!” oraz „Solidarność naszą bronią!”. Jako pierwszy głos zabrał Adrian Zandberg z zarządu krajowego Razem:

– Jesteśmy w mieście, w którym stanęła jedna z pierwszych barykad w 1905 roku. Robotnicy wyszli, by zawalczyć o sprawiedliwość społeczną, wyzwolenie pracy i niepodległość, o demokrację i prawa zwykłych ludzi – mówił członek zarządu Razem.

Zandberg wspomniał o propozycji koalicji, którą nazwał Paktem dla Pracowników. Składają się na nią cztery punkty: koniec umów śmieciowych, Europejska Płaca Minimalna, podwyżki w budżetówce oraz proporcjonalne do wielkości firmy kary za łamanie prawa pracy.

– Prawo pracy to nie kilka kartek, ale nasze prawa. Musimy być razem i się organizować. Rządzący są z siebie zadowoleni, bo udało im się złamać strajk nauczycieli. Potrzebujemy więcej solidarności i zmiany w prawie pracy: legalnych strajków solidarnościowych. Nie poprzemy żadnego rządu, który nie zgodzi się na zmianę tego obecnego prawa – deklarował polityk.

Głos zabrał także lider listy Lewicy Razem w Łodzi, Piotr Ikonowicz. – Wszędzie słyszałem tę samą opowieść: że kiedyś była fabryka, że kiedyś byliśmy użyteczni, że się z nami liczono, bo mieliśmy swoje miejsce na ziemi i w społeczeństwie. Kolega jak szedł do fabryki, to szła za nim potęga. A dziś nie mówimy „dzień dobry” do sąsiadów. Jest wyścig szczurów i musimy z tym skończyć – wskazywał szef Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Ikonowicz w swoim przemówieniu wiele miejsca poświęcił sytuacji mieszkaniowej w Polsce: – Nikomu nie udało się budować tanich mieszkań. Nie chcemy Mieszkania+, z którego można nas wyrzucić na zbity pysk! Będziemy walczyć w Europie o Europejski Fundusz Mieszkaniowy – akcentował.

Współzałożyciele partii, Marcelina Zawisza i Mateusz Mirys, przedstawiali postulaty Lewicy Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego: wyższe płace, niższe czynsze i bezpłatne leki na receptę. „Damy radę i zrobimy to razem!” – skandowała Zawisza.

Po przemówieniach złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca wydarzenia z 1905 r. O godz. 14:00 ulicami Rewolucji 1905 r., Piotrkowską, Placem Wolności i Nowomiejską przeszedł pochód, który zakończył się w Parku Staromiejskim. Organizatorzy zaprosili na otwarty piknik pierwszomajowy, podczas którego częstowano obiadem, deserem i zaproponowano rozmaite zabawy na tle przyrody.

– To jest zawsze ważne święto. Cieszę się, że są partie, które próbują uczcić tę pamięć. Jestem na pochodach zawsze, gdy mogę – mówił Seweryn Prokopiuk, Podlasianin, kandydat Lewicy Razem do europarlamentu z okręgu nr 3.

Wśród flag Partii Razem, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Polskiej Partii Socjalistycznej i czerwonych sztandarów swój przyjazd do Łodzi tłumaczył Paweł Gajowczyk z Opola: – Łódź to symboliczne miasto rewolucji 1905 r. To lewicowa tradycja, którą należy podtrzymywać – dodał.

– Nasz interes jest wspólny i jeżdżę do różnych miast, by dać temu świadectwo. Walczę o pracowników nie tylko Poznania, ale również Łodzi i wszystkich miast na świecie – mówił dla Portalu Strajk Amadeusz Smirnow, członek Razem z Poznania.

Oczywistym było, że pojadę do Łodzi – miasta, w którym ludzie walczyli o swoją godność, lepsze warunki pracy i lepsze wynagrodzenia – mówiła z kolei Paulina Matysiak z kujawsko-pomorskiego Razem,zadeklarowała także, że jej formacja będzie walczyć o wyższe płace w budżetówce. – Znam problem wynagrodzeń w tym sektorze, bo sama przez wiele lat pracowałam w w bibliotece i urzędzie. Już czas na podwyżki! – zawołała działaczka.

Pochód zgromadził kilkaset osób i był kolejnym zorganizowanym przez środowisko Razem. Rok temu centralne obchody przygotowywane przez partię odbyły się w Poznaniu, a dwa lata temu w Gdańsku.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Medycy: pozwólcie nam ratować uchodźców!

24 września grupa lekarzy i ratowników zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych i admin…