Przerażony chłopiec z pistoletem przystawionym do głowy trzymany przez żołnierza w nazistowskim mundurze i podpis mówiący o ofiarach Powstania Warszawskiego – oprawa kiboli Legii Warszawa podczas meczu z Astaną wywołała sporo emocji. Prawie nikt jednak nie zwrócił uwagi, że wizualizacja jest kopią kadru z radzieckiego filmu wojennego.

Kunszt radzieckiej sztuki filmowej wciąż wywiera wpływ na zjawiska społeczne. Nawet w Polsce i to w środowisko słynącym z trybalistycznego antykomunizmu. Przekonało się o tym 25 tys. osób, które zasiadło na trybunach stadionu przy ul. Łazienkowskiej. Legia Warszawa poległa wprawdzie z mistrzem Kazachstanu, odpadając tym samym z boju o Ligę Mistrzów, jednak kibicom na długo pozostanie w pamięci oprawa z tego meczu.

Można mieć oczywiście zastrzeżenia co do podpisu „Niemcy zabili podczas Powstania Warszawskiego 160 tysięcy osób, w tym tysiące dzieci”,  obciążającego odpowiedzialnością za zbrodnię konkretny naród, nie zbrodniczą ideologię, ale należy docenić gust filmowy kreatorów widowiska. Kadr pochodzi bowiem z dzieła”Idź i patrz” (1985) wybitnego radzieckiego reżysera Elema Klimowa – wspaniałej ekspresjonistycznej produkcji ukazującej wojenny dramat ludności cywilnej, okrucieństwo żołnierzy, którzy w imię nacjonalistycznej ideologii mordują i okaleczają w bestialski sposób. Miejmy nadzieję, że fani z „Żylety” wyciągną wnioski z przekazu mistrza, którego obraz ich zafascynował. Życzymy im powodzenia na tej drodze.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ten plakat budzi nienawiść do innej nacji ,z tym walczy UEFA stadiony mają być czyste od rasizmu i prześladowań nie na stadionach jest miejsce do załatwiania takich spraw

  2. „Miejmy nadzieję, że fani z „Żylety” wyciągną wnioski z przekazu mistrza, którego obraz ich zafascynował.”

    W sensie, jak Papa Marks przykazał – gwałcić, palić i brutalnie mordować w imię rewolucji?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Breivik na wolności? Winny masakry na wyspie Utoya prosi o zwolnienie warunkowe

Winny śmierci 77 osób na wyspie Utoya, Anders Breivik, prosi o zwolnienie warunkowe. Prawi…