To piąta już próba broni nuklearnej, przeprowadzona przez Koreę Północną. Ta miała największą siłę z dotychczasowych.

www.flickr.com/photos/judaluz
www.flickr.com/photos/judaluz

Najbliżsi sąsiedzi KRLD reagują nerwowo. Japonia ustami premiera Shinzo Abe wyraziła najwyższe zaniepokojenie. Rząd Korei Południowej zwołał nadzwyczajne posiedzenie swojej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Chiny wzmocniły monitoring radioaktywności w rejonach przygranicznych z KRLD. Minister spraw Zagranicznych Rosji, jednego z niewielu graczy, którzy mogą istotnie wpłynąć na Koreę Północną, oznajmił, że Rosja jest „poważnie zaniepokojona” próbami jądrowymi w Korei Północnej i stoi na stanowisku, że muszą być przestrzegane rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zakazały prób z bronią jądrową.

Wyraźne granie na nosie całemu światu i podnoszenie napięcia w regionie jest, paradoksalnie, wszystkim na rękę. KRLD może podbijać swoje znaczenie, by podczas ewentualnych rozmów móc stawiać większe żądania pomocy międzynarodowej w zamian za rezygnację z dalszych prób jądrowych. Nieskrywającemu militarystycznych ambicji premierowi Japonii może to pomóc w zmianie pacyfistycznego statusu Japonii. Rosja, w przypadku ewentualnych rozmów, może po raz kolejny wystąpić jako możliwy do zaakceptowania przez KRLD partner do rozmów. USA zaś zapewne czekają tylko, kiedy Korea Północna wyprodukuje rakietę, zdolną dosięgnąć wybrzeży USA i wtedy wykorzystają tę sposobność, by skonsolidować swoich sojuszników tyleż przeciw KRLD, ileż przeciw Rosji, tym razem od wschodu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. USA i Rosja mają po kilkadziesiąt tysięcy bomb i nikt się tym nie przejmuje. Nie mówiąc o Chinach, Pakistanie lub Izraelu. Może to więc wkrótce pieprznie?

 2. Bronić prawa północnokoreańskiego zdeformowanego państwa robotniczego do posiadania broni atomowej!
  Imperialiści- ręce precz od Korei Północnej!
  Oddziały USA- won z Korei Południowej!
  O proletariacką rewolucję polityczną celem obalenia stalinowskiej biurokracji na Północy i rewolucję społeczną na Południu celem obalenia burżuazji!
  O rewolucyjne zjednoczenie Korei pod rządem robotniczym!

  1. No proszę, Najprawdziwszy Zombie :DDDDD
   W jakiej to lodówce przetrzymywali Towarzysza przez ostatnie 66 lat??????

 3. Nie wiem kto jest głupszy czy grożniejszy Korea czy antek z jariek z chorobą psychiczną u steru władzy ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…