Luksemburg ma szanse być pierwszym krajem świata, w którym większość zwierząt będzie traktowana naprawdę godnie.

pixabay.com/pl/kura-zwierzęta-drób-brązowy/zdenet
pixabay.com/pl/kura-zwierzęta-drób-brązowy/zdenet

Nowe wytyczne powstały we współpracy Ministerstwa Rolnictwa Luksemburga z organizacjami prozwierzęcymi. Sam minister, Fernand Etgen, powiedział, że prawo musi przejść gruntowną reformę, ponieważ nasz stan wiedzy na temat zwierząt się zmienił tak samo, jak nasze podejście do wielu kwestii związanych z ich wykorzystywaniem.

Nowy zapis określa zwierzęta jako czujące istoty pozaludzkie, posiadające układ nerwowy pozwalający na odczuwanie bólu i doświadczanie innych emocji, m.in. strachu i cierpienia. Prawo ma prowadzić do zakazu zabijania zwierząt nie tylko na futra, ale także na wełnę, pierze czy skóry. Ma lepiej kontrolować hodowców psów i kotów. Niestety, zmiany w prawie, jak zwykle, najmniej będą dotyczyć zwierząt „gospodarskich”, czyli tych, których zabija się najwięcej i wiąże się z tym największe cierpienie. Jednak zabronione miałoby zostać zabijanie kurczaków płci męskiej (które jako niezdolne do składania jaj są unicestwiane w kilka dni po wykluciu, często ginąc zmielone lub zagazowane). Podwyższeniu mają też ulec kary za znęcanie się nad zwierzętami (sprawca, w zależności od przewinienia mógłby dostać grzywnę sięgającą 227 tysięcy dolarów lub karę pozbawienia wolności do 3 lat).
Proponowane zmiany zostały pochwalone przez największe organizacje takie jak PETA czy Humane Society International.
Propozycja musi teraz przejść przez Parlament. Demokratyczna Partia Fernanda Etgena należy do rządzącej obecnie koalicji.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

,,Zjednoczeni osiągniemy wszystko” – przywódcy krajów Ameryki Łacińskiej spotykają się w Meksyku

Przywódcy krajów latynoamerykańskich zainaugurowali wczoraj 6. szczyt Wspólnoty Państw Ame…