Marsz Niepodległości jak co roku nie wykorzystał okazji, by stać się świętem rodzinnym i koncyliacyjnym. Zamiast tego były mowa nienawiści i ksenofobia.


Na czele zgromadzenia przygotowującego się do rozpoczęcia pochodu widniały, obok flag narodowych, sztandary skrajnie nacjonalistycznego Obozu Narodowo-Radykalnego (którego delegalizacji żądają dziesiątki tysięcy obywateli), Forza Nuova (partia włoskich neofaszystów) i słowackich nacjonalistów.

Delegacja z Włoch ramię w ramię z polskimi nacjonalistami / fot. strajk.eu

Przypomnieć warto, że tegoroczny Marsz Niepodległości odbywał się pod hasłem „My chcemy Boga”, choć trudno wskazać obszary, w których Kościół katolicki pod rządami partii Jarosława Kaczyńskiego w Polsce styka się z jakimikolwiek przeszkodami. Wbrew chrześcijańskiemu przesłaniu, przemówienia początkowe dalekie były od ducha chrześcijańskiej pokory i łagodności.

Wnuk Anny Walentynowicz wychwalał akt terroru braci Kowalczyków i namawiał do rozpraw z komunistami, przedstawiciel słowackich nacjonalistów zwracał się do swoich polskich „braci i sióstr” z islamofobicznym przekazem, któryś z kolejnych mówców wygłosił mowę mocno osadzoną w katolickim fanatyzmie religijnym, twierdząc, że naprzeciwko siebie staną armia Boga (czyt. nacjonaliści) i armia Lucyfera (lewica i liberałowie). Nie pozostawiał złudzeń, że katolicyzm należy rozumieć wyłącznie jako religię wykluczającą inne wierzenia lub ateizm.

Nie zabrakło historycznych mundurów i „żołnierzy wyklętych” / fot. strajk.eu

Tłum nie pozostawał obojętny na agresywne tony przemówień. Skandowane hasła albo wprost zachęcały do fizycznej agresji („raz sierpem, raz młotem…”, „Śmierć wrogom Ojczyzny”), albo po prostu sytuowały się w homofobicznej narracji („nie czerwona, nie tęczowa, ale Polska narodowa”) lub w religijnym fanatyzmie („nie brukselska, nie laicka, tylko Polska katolicka”). Poza tym krzyczano o nadchodzącym nacjonalizmie, wychwalano barwy narodowe. Wszystko to z towarzyszeniem petard i świec dymnych. Nie zabrakło również aktów zwyczajnego wandalizmu i zaśmiecania centrum stolicy.

Do momentu powstania tej relacji Marsz Niepodległości przebiegał zasadniczo spokojnie. Obywatele RP zaalarmowali jednak, że ich działaczki zostały zaatakowane przez nacjonalistów w pobliżu Mostu Poniatowskiego, jedną uderzono w głowę. Organizacja stwierdziła, że w miejscu tym nie było żadnej policji. Dla porównania, marsz antyfaszystowski idący z Placu Politechniki pod Sejm na całej trasie poruszał się w silnej obstawie funkcjonariuszy w strojach szturmowych.

Obywatele RP planowali również blokować przemarsz agresywnych ksenofobów, ale policja przewiozła ich na komisariat (zapewniając, że „nie są zatrzymani”) jeszcze przed oficjalnym początkiem Marszu Niepodległości.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Uszaty celnie to ongi spuentował: 22-gi lipca to bardzo dobry termin świętowania, nie dość że wakacje, to jeszcze człowiek po świętowaniu jak się budzi w krzakach, to wie, ze się obudził, a teraz to nie ma pewności, ze się nie obudzi, bo może zamarznąć. I trudno dziwić się frustracji świętujących, skoro świąteczne picie jest niebezpieczne? A niedopici świętujący są oczywiście wk…wieni więc i wykrzykują takie durne hasła.

  2. Pytanie – o jakiego Boga im chodziło ? wszyscy najwięksi zbrodniarze w tym yankescy prezydenci powoływali i powołują się na Boga, polska szlachta z Bogiem na ustach sprzedała Polskę, dzisiejsza prawica to ich pomiot i robi to samo, widać że dawno wojny nie było

  3. „Bylo duzym bledem skasowanie 22 lipca jako swieta . To wlasciwe swieto dla lewakow tych prosowieckich i probruxelskich gdzie moga pokazac flagi z sierpem i mlotem. Nie oszukujmy sie, ale ich proba uczestnictwa w obchodach 11 listopada to zwykla zmylka. Jeszcze sie imponujacy marsz bialo-czerwonych flag nie skonczyl a oni juz pluja na Polske.” „Też nie wytrzymałem , tak mnie korciło i zajrzałem do TVN 24 . To było piękne jak zapluty ze złości , wylewający z siebie: faszyści , antysemici , rasiści , ksenofobi i zbrodniarze polscy , nijaki Michał Broniatowski red. Politico Onet .pl , komentował Marsz Niepodległości.
    Nie wytrzymałem i zajrzałem do Netu , kto to taki ? Jakie to dziwne, że w/w osobnik to syn Miszy Bronsteina z ZSRR , były pracownik MB a później UB w PRL-u !!!”
    https://www.salon24.pl/u/wojcicki/821630,prawica-zawlaszczyla-polskie-swieta-nie-tylko-ona-chce-je-celebrowac

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czar prysł. Na konwencji Agrounii przygrywała naziolska kapela. W repertuarze m.in. „Biała Siła” i „Wyklęci”

Antykomunistyczny, powiązany ze skrajną prawicą zespół Hortynica zapewnił oprawę dźwiękową…