„Każdego dnia na ulicach polskich miast kilkadziesiąt tysięcy osób zasypia na ławkach, w nocnych autobusach i na klatkach schodowych. Wraz z załamaniem temperatury ich życie jest w niebezpieczeństwie”- piszą aktywiści, którzy dziś ruszyli ze zbiórką na zapewnienie noclegów osobom w kryzysie bezdomności.

Fala mrozów, która przechodzi przez Polskę oraz pandemia, postawiła osoby w kryzysie bezdomności w tragicznej sytuacji. Dostępne noclegownie trzymają reżimy sanitarne, co powoduje, że bardzo wielu ludzi pozostało bez możliwości schronienia. Dotychczasowo dostępne miejsca noclegowe nie są w stanie przyjąć wszystkich. Ruszyła obywatelska akcja pomocowa.

#NiePozwolęCiZamarznąć
.
Ostatnie tygodnie to strach przed sprawdzaniem telefonu gdy wstaje rano. Boje się wiadomości od…

Opublikowany przez Karola Grygoruka Piątek, 12 lutego 2021

Obywatelska zbiórka na pokrycie kosztów najtańszych noclegów w hostelach ruszyła dziś. Na portalu pomagam.pl wsparło ją już prawie 700 osób, a kwota to już prawie 30 000 zł. Akcję razem z aktywistami współorganizuje miedzy innymi Serce Miasta- inicjatywa dla osób w kryzysie bezdomności.

„Dziś sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna. W wyniku obostrzeń związanych z pandemia COVID, znalezienie schronienia jest wyjątkowo trudne. Lokale buforowe, ogrzewalnie i noclegownie, od zawsze przepełnione, są dziś zmuszone do zachowania limitów sanitarnych. Likwidacja miejsc pracy dotknęła przede wszystkich tych którzy i które od lat zmagają się z trudną sytuacją materialną. Wiele osób z dnia na dzień pozostało bez środków do życia. Izolacja wywołana pandemią i zamknięcie w czterech ścianach przemocowego domu, zmusiły również wiele młodych osób do ucieczki na ulice.”- czytamy na stronie pomagam.pl w opisie zbiórki.

-Od poniedziałku będzie można zgłaszać osoby. Na stronie będą podane dwa numery telefonu, pod które będzie można zadzwonić, a my zrobimy wszystko, żeby gdzieś ulokować taką osobę. Na razie mamy hostel dla 12 osob, to koszt 8 tys. na miesiąc. Będą też dwa pokoje osobne dla kobiet. Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone też na wsparcie łódzkiej ekipy Food Not Bombs, która zajmuje się wydawaniem posiłków dla osób w kryzysie. Mamy też jedną osobę LGBT, która potrzebuje wsparcia lokalowego oraz psychologicznego. Akcja nie jest tylko warszawska- jeśli zgłoszą się do nas organizacje z innych miast, udzielimy im wsparcia finansowego- mówi Lusia Żagałkowicz, koordynatorka Serca Miasta w rozmowie z portalem Strajk.

Akcję można wesprzeć TU.

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…