Po telewizyjnej debacie z udziałem przedstawicieli wszystkich komitetów wyborczych, politycy i komentatorzy dostrzegli nie tylko to, że istnieje partia Razem, lecz również, że ma rozsądny program polityczny. Dla wyborców oznacza to, że nie muszą wybierać pomiędzy PO i PiS, lecz mają do wyboru Zjednoczoną Lewicę i Razem. Lewicowe listy stanowią jedyną rozsądną alternatywę wobec niekompetentnej i często zakompleksionej, czy też nijakiej prawicy. Na chwilę przed ciszą wyborczą warto zrekapitulować, na kogo nie warto oddawać głosu.

W sondażach najwyżej notowane jest Prawo i Sprawiedliwość, co jest o tyle zrozumiałe, że jest to najsilniejsza i najczęściej eksponowana w mediach siła opozycyjna. Jest oczywistą prawidłowością, że opozycja zyskuje na znaczeniu wówczas, gdy obywatele negatywnie oceniają aktualne rządy. W systemach, gdzie dominują dwie konkurencyjne siły polityczne, częste są powroty do władzy polityków uprzednio odsuwanych w wyniku wyborów. Dlatego we Włoszech kilkukrotnie mógł rządzić Berlusconi, a w Izraelu premierem ponownie po latach został Netanyahu. Ambicję, aby zostać polskim Berlusconim ma Jarosław Kaczyński, który już raz rządził z fatalnym dla Polski skutkiem. Póki co, po raz drugi ćwiczy wariant Marcinkiewicza, lansując na premiera Beatę Szydło, co można rozumieć jako niskiej klasy kunktatorskie oszukiwanie wyborców. Kunktatorstwo to odniosło jednak jeden pozytywny skutek. Wykazało, że pani Szydło nie dorosła do roli szefa rządu. Powtarzała wyuczone formułki, nie przedstawiła publicznie prawdziwej pisowskiej wizji państwa – co można rozumieć jako świadome ukrywanie jej przed wyborcami (w tym celu jej ugrupowanie ukryło swój własny projekt konstytucji). Na sianie lęku przyjdzie czas po ewentualnych wygranych wyborach i utworzeniu rządu współpracującego z prezydentem. Potencjalni wyborcy PiS powinni poważnie zastanowić się, czy warto fundować krajowi powtórkę z ponurej rozrywki sprzed 10 lat. Powinni przemyśleć, czy chcą żyć w państwie klerykalno-policyjnym rządzonym przez swarliwych, aroganckich i niekompetentnych polityków – tylko dlatego, że mają już dość obecnego rządu.

Nie warto także głosować na Platformę Obywatelską. Jest to formacja mocno już zużyta, a ponadto osłabiona brakiem wyrazistego przywództwa. Tuskowy umyk do Brukseli miał – w założeniu – nie tylko wzmocnić Platformę poprzez pogodzenie skłóconych frakcji, lecz także stanowić coś w rodzaju nowego otwarcia. Faktycznie oznaczał jednak ucieczkę od odpowiedzialności za dwie kadencje sprawowania władzy. Ewa Kopacz może się chwalić dokonaniami jednego roku swoich rządów i proponować oczekiwane przez ludzi zmiany, których nie dokonał jej poprzednik. Zmiany te to m.in. zapowiedź likwidacji umów śmieciowych czy wprowadzenia minimalnej godzinowej stawki wynagrodzenia. Oczywiście rząd Kopacz mógł zdobyć się na takie posunięcia rok temu – straciłby jednak atut w postaci obietnic wyborczych.

W trakcie telewizyjnych debat wyszło na jaw to, czego mogliśmy się domyślać. Mianowicie to, że ani Ewa Kopacz, ani Beata Szydło nie posiadają odpowiednio wysokich kwalifikacji do pełnienia funkcji premiera. Nie mają bowiem żadnej wizji państwa na tle globalnych procesów i uwarunkowań współczesnego świata. Aby być premierem poważnego rządu poważnego kraju, nie wystarczy być w miarę sprawnym administratorem, czy też szefem prezydenckiej kampanii wyborczej. Trzeba posiadać orientację również co do tego, co dzieje się poza granicami kraju. Pani Kopacz zapytana o unijno-amerykańską umowę o wolnym handlu, znaną jako TTIP, odpowiedziała, że jest ona korzystna, choć stracą na tym polscy rolnicy. Warto, aby pamiętali oni te słowa w momencie głosowania. Pani Szydło w ogóle nie odniosła się do tej kwestii, co może świadczyć o tym, że nie wie, co to takiego TTIP. Zrozumiałe, wszak wiedza ta nie była jej potrzebna przy organizowaniu kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Niewarte uwagi jest także PSL. Partia szczycąca się 120-letnim rodowodem jakoś przez te 120 lat nie potrafiła sobie wyrobić pozycji na tyle silnej, by być pewną przekroczenia progu wyborczego. Skrót nazwy tej partii można tłumaczyć jako Popieramy Swoich Ludzi. Głosowanie na PSL jest zatem zgoła nieracjonalne dla tych wyborców, którym ludowcy nie zapewnią odpowiednio lukratywnych stanowisk nawet na szczeblu gminy. Od lat PSL pełni rolę przystawki, dzięki której różne partie mogą liczyć na utworzenie rządowej koalicji. PSL rządził już do spółki z SLD i PO. Po najbliższych wyborach nie można zatem wykluczyć wejścia w koalicyjny układ z PiS-em. Koalicyjne ambicje pod swoim własnym przywództwem wyartykułował już Janusz Piechociński. Koalicjant mniejszościowy ma z natury rzeczy mniejszy wpływ na politykę rządu, jednak w opinii wyborców ponosi on za tę politykę współodpowiedzialność. Skoro jednak wybrało się taką specjalizację…

Kolejną listą do skreślenia jest Nowoczesna Ryszarda Petru. Powstała ona, gdyż lobby liberalno-finansowe uznało, że PO w niedostatecznym stopniu reprezentuje jego interesy. Pan Petru alergicznie reaguje na każdą wzmiankę o jego powiązaniach z sektorem bankowym, choć powszechnie wiadomo, że to właśnie w bankowości działał przez większą część swojej aktywności zawodowej. Czyżby wstydził się własnego życiorysu?

Ugrupowanie, które nazywa się .Nowoczesna, proponuje tak nowoczesne rozwiązania, jak równa stawka VAT na wszystko – na pieczywo i na dobra luksusowe. Widocznie neoliberałowie tylko tak wyobrażają sobie równość. Lider ugrupowania liczy na to, że to my nie umiemy liczyć. Usiłuje nas przekonać, że dzięki zrównaniu stawki VAT zarobimy na czysto około 400 złotych. A to dzięki obniżce cen energii elektrycznej i paliw. Aby tak się stało, należałoby uniemożliwić dystrybutorom prądu, oleju czy benzyny podnoszenie cen – co w naturalny sposób kłóci się z neoliberalną koncepcją wolnego rynku i braku ingerencji państwa. Pewne jest natomiast, że wzrosną ceny tych towarów, które są nam potrzebne na co dzień.

Kolejna przedwyborcza manipulacja w wykonaniu .Nowoczesnej dotyczy jej stosunku do górnictwa. Zdaniem Ryszarda Petru, kopalnie za parę lat trzeba będzie zlikwidować, gdyż będą nierentowne. A w zasadzie, jak twierdzi, nierentowne są już teraz, ponieważ są państwowe. Należy je zatem sprywatyzować, aby stały się rentowne, a następnie te prywatne już rentowne kopalnie pozamykać. Iście nowoczesna logika.

Choć sama czynność postawienia krzyżyka w odpowiedniej rubryce na karcie do głosowania nie jest czynnością zbyt meczącą – to jednak warto zaoszczędzić sobie nawet tak minimalnego wysiłku związanego z zaznaczeniem kandydatów z listy KORWIN oraz Kukiz ’15. To pierwsze ugrupowanie jest na tyle dziwaczne w swoich poglądach, że nie warto nawet ich poważnie analizować. To, że Janusz Korwin-Mikke ponownie zaistniał na scenie politycznej, można jedynie tłumaczyć zagubieniem młodych wyborców i sklerotyczną amnezją starszych. Natomiast Paweł Kukiz wypłynął w kampanii prezydenckiej na fali niezidentyfikowanego protestu przeciwko dzisiejszej politycznej rzeczywistości, przeciwko zmurszałym układom i zużytym politykierom. Teraz ten nurt protestu przejęła partia Razem i robi to mądrzej. Ma bowiem swój program – którego Kukiz nie posiada, czym publicznie się chwali. W ten sposób Razem zrobiło kuku nie tylko Kukizowi.

I my, wyborcy też możemy pokazać kuku. Mamy komu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Ugrupowanie, które nazywa się .Nowoczesna, proponuje tak nowoczesne rozwiązania, jak równa stawka VAT na wszystko – na pieczywo i na dobra luksusowe. Widocznie neoliberałowie tylko tak wyobrażają sobie równość.”

    Co i tak nie przeszkadza różnej maści kucom krzyczeć, że „po równo” to czystej wody socjalizm…

  2. Wybory w Polsce to nie szukanie i przemawianie do rozumu. To gra emocji. Dwie zasobne w fundusze partie zawłaszczyły scenę polityczną i narzuciły wyborcom prawicową dyskusję, z elementami populizmu, bliskimi znanym z czasów upadającego Rzymu rozdawnictem. Panem et circenses sprawdzało się w czasach silnej armii i taniego zboża z Egiptu. Prawica sprawdza się w czasach łatwych kredytów, ukrywając ich prawdziwe koszty, ponoszene przez zubożałą większość. Zabrsakło prostego przekazu, że lewica nie zgadza się na państwo tolerujące umowy śmieciowe, na przetargi za państwowe pieniądze wygrywane przez smiecioprzedsiebiorców. Młodzież nie wie, czego może oczekiwać od lewicy, z wyjątkiem marihuany. Tak to brutalnie trywializuję, bo na finezję nie starcza już czasu. Jedynym atutem przemawiającym do młodych jest głos nowej liderki, której też próbują robic koło pióra, Wysoka poprzeczka, postawiona na własne życzenie przez niepamiętnych losu AWS, równie zadufanego, to tylko kropla, oby nie przelała czasu goryczy. Lewicy pozostalo tylko wielkie larum z okrzykiem nie dajmy się zagłuszyć, nie dajmy się zadeptać. Pozytywny element wprowadziła zapowiedź Barbary Nowackiej, że zawalczy, aby córka pani premier chciała pozostać w Polsce. I to, paradoksalnie, może zaważyć na pozytynym wyniku głosowania na lewicę. Przy nas będziesz pracował, studiowal i żył bezpiecznie w demokratycznej Polsce.

  3. #elo. nazywam sie krzysio i mam 8 lat i mieszkam w wawa. Dziekóje serdecznie autorowi za ten fspanialy tekst. bez niego nigdy nie dowiedizal bym sie na kogo mam nie glisowac. ciezse sie ze ktos moze poprowadzic mie za ronczke i pokazac palcem tych be. a i tych dobrych aniolów WSKAZE. #SZCZENSC boze!# PS POZdrwiam mame i tatusia#

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Świat wielobiegunowy czyli jaki?

Przedstawiamy wykład dr. Jacka Uczkiewicza na konferencji pt. „Narodziny świata wiel…