Prawicowe media od wczoraj obficie cytują małopolską kurator Barbarę Nowak, która wprost powiązała falę alarmów bombowych w polskich szkołach średnich z zawieszonym strajkiem nauczycieli. A to tylko jeden z elementów nagonki na tę grupę zawodową.

– To metody, które stosują tylko terroryści. To kolejne potwierdzenie, że trwające od 8 kwietnia akcje strajkowe w szkołach były elementem – nie pierwszym – konsekwentnie realizowanego planu destabilizacji Państwa Polskiego. Atak na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Czy jest jeszcze jakaś granica w walce o władzę? – mówiła Nowak w wywiadzie dla portalu Wpolityce.pl. W piśmie, jakie rozesłała do dyrektorów szkół na podległym sobie terenie, jest jeszcze bardziej bezpośrednia. W liście mowa o „sytuacji, z jaką się zmagamy od 8 kwietnia” i której sprawcy „konsekwentnie realizują plan niszczenia bezpieczeństwa i szans rozwojowych młodych ludzi”, także poprzez „działania o znamionach terroryzmu”. Do bezpośredniego oskarżenia protestujących nauczycieli o najcięższe przestępstwa brakuje ledwie kroku.

Rewelacje kurator Nowak podbijają prawicowe media niemal w tym samym czasie, gdy opinia publiczna dowiedziała się o anonimowej petycji, która 5 kwietnia wpłynęła do Sejmu, a 6 dni później została skierowana do komisji ds. petycji. Autor domaga się w niej ni mniej ni więcej, jak właśnie odebrania nauczycielom prawa do strajku.

– W interesie publicznym, a w szczególności w interesie uczniów, wnoszę o zmianę art. 19. ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w taki sposób, aby wyłączyć prawo do strajku w odniesieniu do pracowników oświaty, jeśli miałoby to spowodować naruszenie prawa uczniów do opieki i nauki. Wnoszę o szczególne uwzględnienie zakazu strajku, jeśli miałoby to naruszyć przebieg obowiązkowych egzaminów – pisze „nieznany autor”. Nieznany tak samo, jak osoby, które wywołały w ponad setce szkół w całej Polsce fałszywy alarm bombowy w dniu matur.

Piotr Krajewski, nauczyciel w warszawskim LXIV LO i członek Warszawskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego podczas zawieszonej akcji protestacyjnej, w rozmowie z Portalem Strajk wyraził przekonanie, że petycja i plaga alarmów łączą się ze sobą. – „Ataki bombowe” to zaplanowana akcja, najprawdopodobniej policja (albo służby) pisze te mejle sama do siebie. Kładą grunt pod delegalizację strajków nauczycielskich – powiedział nam nauczyciel, który już wcześniej, w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi ostrzegał, że plany PiS wobec oświaty mogą być naprawdę niszczycielskie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, ogłaszając zawieszenie strajku, zapowiadał również, że może nastąpić jego odwieszenie, jeśli rząd do końca wakacji nie ustosunkuje się do sformułowanego przez Związek programu naprawy szkolnictwa. Jeśli jednak do tego czasu rządząca prawica odbierze pedagogom prawo do strajkowania, postulaty nauczycieli będą mogły być ignorowane zawsze.

Liberalni publicyści i takież partie, deklarujące podczas strajku wsparcie dla nauczycieli, teraz milczą, gdy są oni po raz kolejny atakowani. Najwyższy czas, by w obronie pracowników szkół wystąpiła lewica – w tym partia Razem – oraz związki zawodowe. Cała sytuacja to dla nich sprawdzian, na ile swoje propracownicze nastawienie traktują poważnie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ci sami co zlecili organizację strajku, również zlecili „bombowe telefony”. Delegalizacja strajków nauczycielskich, choć słuszna (tak samo jak w przypadku strażaków czy policjantów), nic nie da, bo przyczyna jest inna. Trzeba usunąć macki obcej agentury, która ryje pod rządem.

 2. Kiedy ktoś nie umie używać jakiegoś narzędzia w bezpieczny sposób, nie powinien brać go do ręki. Skoro nauczyciele zaszkodzili uczniom w okresie egzaminów, tym samym sami udowodnili, że nie powinni mieć tego prawa – a najpewniej powinno być ono ograniczone do określonych terminów, by „branie uczniów na zakładników” się nie powtarzało. Powinni mieć prawo do strajku od Lipca do końca Października.
  Pozdrawiam.

 3. Pani kurator chlapie ozorem bez pojęcia. Ot znalazła sobie proste jak konstrukcja cepa rozwiązanie. A sprawa może być prozaiczna. Grupka małolatów dobrze się bawi (swoim zdaniem), a straty są wymierne.
  Wracając do kanapy Zandberga.
  Temu panu – już dziękujemy. W poprzednich latach, kiedy to notował kilkunastoprocentowe poparcie usuwał ze swojego otoczenia ludzi o głęboko lewicowych przekonaniach.Temu panu bliżej do PO i PiS jak do PPS czy KPP. Dziś gdy poparcie spadło do poziomu błedu statystycznego – przypomniał sobie o lewicowych ideałach.
  Farbowaniec niegodny zaufania.

 4. Jest śmiesznie. Ale robi się groźnie – wsiowy Adolfik nie popuści. A w razie czego to Ałszwic gotowy czeka na przyjęcie pierwszych kuracjuszy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…