Strajkujący od połowy września pracownicy niemieckich placówek publicznych, zrzeszeni w związku zawodowym Ver.di, dopięli swego. Udało im się wywalczyć nowe porozumienie w sprawie układów zbiorowych w służbie publicznej, przewidujące podwyżki dla wszystkich grup pracowników.

Podpisane porozumienie obejmuje około 2,3 miliona pracowników sektora publicznego zatrudnionych na umowach zbiorowych przez rząd federalny i rządy lokalne m. in.: w szpitalach, żłobkach i wodociągach. Jak zapowiedziano, dochody wzrosną o 4,5 proc. w najniższej grupie płacowej i stopniowo aż do poziomu 3,2 proc. w grupie najwyższej. Umowa zbiorowa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

Poinformowano również, że płace wzrosną minimum o kolejne 1,4 proc. (lub min. 50 euro) do 1 kwietnia 2021 r. a do 1 kwietnia 2022 r. – o dalsze 1,8 proc. Praktykanci otrzymają zaś po co najmniej 25 euro więcej.

W związku z pandemią ustalono także dodatkowe podwyżki wynagrodzeń dla personelu pielęgniarskiego. Poza opisanym wzrostem płac, od marca 2021 r. będzie wypłacany im będzie dodatek w postaci zasiłku opiekuńczego w wysokości 70 euro, który rok później zostanie podwyższony do 120 euro. Dla pracowników intensywnej opieki medycznej będzie on ponad dwukrotnie większy, do 150 euro miesięcznie, zaś obecny dodatek zmianowy wzrośnie z 105 do 155 euro miesięcznie.

W placówkach opiekuńczych, takich jak domy spokojnej starości, również wypłacany ma być zasiłek opiekuńczy równy zasiłkowi dla personelu szpitali miejskich. Sami lekarze będą zaś od marca 2021 roku otrzymywać dodatek w wysokości 300 euro miesięcznie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…