Konserwatywne, delikatnie rzecz ujmując, poglądy Donalda Trumpa nie są dla nikogo tajemnicą. Ale po raz pierwszy prezydent USA tak jawnie wyraził poparcie dla radykalnych ruchów religijnych.

Jeszcze żaden prezydent USA nie zdecydował się, by publicznie wesprzeć poprzez swoje uczestnictwo marsz antyaborcjonistów. Trump nie miał takich oporów, zabierając głos na organizowanym co roku Marszu dla Życia, który został zorganizowany w Waszyngtonie. Słabym usprawiedliwieniem wydaje się fakt, że większość uczestników tej imprezy to zwolennicy obecnego prezydenta USA.

Trump wystąpił przed dziesiątkami tysięcy uczestników, którzy nieśli transparenty z napisami przeciwko aborcji i deklarującymi, że prawa płodu są ważniejsze niż prawa matki („Prawa kobiet zaczynają się w macicy”).

Cytowany przez portal interia.pl Donald Trump mówił to, czego oczekiwali od niego religijni fanatycy: „wszyscy z nas tutaj dziś rozumiemy odwieczną prawdę – każde dziecko jest cennym i świętym darem od Boga” – oraz „Razem musimy bronić, pielęgnować godność i świętość każdego ludzkiego życia”. Tłum był w ekstazie. Wyraził tez jednoznaczne wsparcie ze strony swojego urzędu, zapewniając, że nienarodzone dzieci nigdy nie miały silniejszego obrońcy w Białym Domu niż teraz, kiedy on jest prezydentem.

Uczestnicy marszu, indagowani przez media wyrażali wdzięczność Trumpowi za jego opowiedzenie się po jednej stronie sporu aborcyjnego, niezależnie od tego, że część z nich nie była jego politycznymi admiratorami.

Postawa Trumpa i poparcie antyaborcjonistów wpisuje się w jeden z silniejszych sporów amerykańskich. Jak pokazują badania, większość Amerykanów jest za legalizacją aborcji (61 proc.), zaś ich zdanie poparł Sąd Najwyższy, który w 1973 roku uznał prawo do aborcji za podstawowe prawo każdej kobiety. Od tego czasu takie marsze jak ten, na którym przemawiał Trump, organizowane są co roku. Warto jednocześnie podkreślić, że w zeszłym roku liczba aborcji w USA była najniższa od 1973 roku.

Postawa prezydenta USA w tej sprawie i jego jednoznaczna deklaracja wsparcia dla Marszu Życia, wpisuje się w obraz prezydentury Trumpa, który dzieli i jątrzy. Nie tylko zresztą w USA.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Tak w kwestii teoretycznej jakby ktoś mógł mi powiedzieć, jak powinniśmy myśleć: czy więcej praw powinny mieć zwierzęta, dzieci, dorośli czy płody ludzkie? I jakby to jeszcze jakoś uszeregować, kto bardziej kto mniej, np że dziki więcej praw niż płody, ale płody więcej niż bakterie chorobotwórcze, dzieci więcej niż dorośli ale mniej niż króliki i bobry czy odwrotnie? No i jak z prawami szczurów (wolnych zwierząt żyjących w kanalizacji)? Bo się już ciutkę przez te płody pogubiłam, z góry dziękuję za wskazówki :D

 2. Skoro ryży głosi: „Razem musimy bronić, pielęgnować godność i świętość każdego ludzkiego życia”.
  Panie prezydencie Trump!
  TO JAK SIĘ TO MA DO WOJEN PROWADZONYCH PRZEZ PANA, NA KTÓRYCH GINĄ RÓWNO RODZICE I DZIECI, A PRZEDE WSZYSTKIM DZIECI ZOSTAJĄ DOŻYWOTNIMI KALEKAMI???
  Czyżby napaść amerykańska anulowała w jakiś kaduczny sposób ,,świętość” ludzkiego życia??? A może według amerykańskich kiecunów prawo do świętości ma jedynie amerykański płód i marines???

  1. Racja, dodam jeszcze do tego pranie co robią w wojsku religijni szaman różnej mascii, przeciez oni też są za życiem!

 3. Bez przesady, to że ktoś nie popiera aborcji nie oznacza że jest fanatykiem religijnym, poza tym aborcja na żądanie nie jest w porządku, może być legalna w przypadku gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety lub pochodzi z gwałtu ale aborcja na życzenie to przegięcie.

  Co do prolajferów – zauważyłem że w tym środowisku jest pełno nawiedzonych dzbanów i oprócz niechęci do aborcji co jest zrozumiałe to są też osoby które uważają antykoncepcje też za zło i że jej też trzeba zakazać. Ja nie wiem jakim trzeba być kretynem aby uważać że antykoncepcja i aborcja to to samo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…