Air France musiał odwołać 20 proc. lotów długodystansowych i blisko jedną trzecią lotów średniodystansowych planowanych dzisiaj z lotniska Charles de Gaulle w Paryżu. To efekt masowego strajku pracowników, którzy domagają się sześcioprocentowej podwyżki płac.
To kolejny z całej serii protestów przeciwko antypracowniczym reformom firmowanym przez Emmanuela Macrona. Ułatwią one zwalnianie pracowników i dadzą firmom silniejszą pozycję przy ustalaniu warunków pracy. Związki zawodowe w Air France (łącznie 10 współpracujących organizacji) oczekują również podwyżek wynagrodzeń w wysokości 6 proc. W strajku, który trwa od trzech dni, uczestniczą wszystkie grupy pracowników linii lotniczej – ponad 30 proc. pilotów i nieco mniej niż 30 proc. personelu pokładowego, naziemnego i innych grup zatrudnionych. Związkowcy twierdzą, że podwyżka byłaby zwykłym wyrównaniem strat, jakie pracownicy ponosili w związku z inflacją.
Cette semaine sera décisive !! #greve air france #grevesSncf #Carrefour #Universite !! Le feu est au poudre et c’est #Macron qui allume la mèche !! Soutiens à la resistance qui prends sa place !! ✊
— Nuss Patricia (@nuss_patricia) 30 marca 2018
Łącznie z lotniska Charles de Gaulle nie wystartowało zgodnie z planem już ponad 300 samolotów. Air France apeluje do pasażerów, by przed przyjazdem na lotnisko sprawdzali sytuację swojego lotu i oferuje bezpłatne zmiany rezerwacji. Dyrekcja firmy utrzymuje również, że podwyżki być nie może – twierdzi, że kosztowała 240 mln euro, kwotę, na którą przewoźnik nie może sobie pozwolić, bo wydałby na wynagrodzenia większość zysku wypracowanego w 2017 r. Przypomina, że jedna podwyżka już była – wyniosła zawrotne 1 proc. wynagrodzenia.
Związki wzywają pracowników, by kontynuowali protest do skutku. Przypominają, że negocjowania podwyżek już próbowano – długie rozmowy pięciu związków zrzeszających pilotów z zarządem nie dały nic, nie było woli zarządu, by iść na ustępstwa. Organizacje pracownicze apelują do wszystkich zatrudnionych w Air France, by przerwali pracę także 3 i 7 kwietnia.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…