Sejm IX kadencji rozpoczął prace. Dość przewidywalne przemówienie wygłosił do parlamentarzystów prezydent Andrzej Duda, ślubowanie złożyli też posłowie i posłanki Lewicy. Szczególnie dał się zapamiętać Maciej Konieczny.

Poseł otwarcie deklarujący się jako socjalista, wypowiadając słowo „Ślubuję”, wzniósł w górę lewą pięść. W ten właśnie sposób przed II wojną światową pozdrawiali się działacze i sympatycy Polskiej Partii Socjalistycznej. Wzniesiona i zaciśnięta pięść była również symbolem używanym przez wiele lewicowych polskich wydawnictw. To wreszcie rozpoznawalny międzynarodowy gest antyfaszystów. Poseł wybrany z „jedynki” Lewicy w Katowicach w swoich publicznych wystąpieniach, w tym również w rozmowie z Portalem STRAJK, stale daje do zrozumienia, że zamierza walczyć w parlamencie o dużo więcej niż tylko socjaldemokratyczne minimum.

Podczas pierwszego posiedzenia Klub Parlamentarny Lewicy zgłosił również do nowo wybranej marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o demontaż barierek uniemożliwiających dostęp do budynku parlamentu. Natomiast posłanka Anita Sowińska, wybrana z list Lewicy z rekomendacji Wiosny, podczas wypowiadania słów ślubowania wzniosła w górę szalik z napisem „Konstytucja”.

Co dalej? W pierwszych komentarzach po udanych wyborach przedstawiciele Lewicy byli oszczędni w słowach, ale w niedawnym wywiadzie dla Dziennika Trybuna lider SLD Włodzimierz Czarzasty nakreślił bardzo ambitny plan.

– Zaproponujemy reformę Państwowej Inspekcji Pracy, likwidację umów śmieciowych, płatne w stu procentach chorobowe, powiązanie płacy minimalnej ze średnią krajową, zaproponujemy minimalną płacę w budżetówce w kwocie 3500 złotych i minimalną 2700 zł, zakaz darmowych stażów, reformę przepisów dotyczących samorządu pracowniczego. Przedstawimy projekty związane z prawami reprodukcyjnymi kobiet,bezpłatną antykoncepcją, prawem do aborcji do 12 tygodnia, do in vitro. Nadto przedstawimy projekty przepisów dotyczących podatku cyfrowego, likwidacji liniowego PIT dla przedsiębiorstw. Będziemy proponować przepisy dotyczące zakazu eksmisji na bruk, zakazu reklamy leków i suplementów, ustawę o renaturyzacji rzek, pakt dla lasów – mówił Czarzasty, zapytany o projekty swojej partii i jej partnerów na pierwsze sto dni nowego Sejmu. Lewica zamierza również rzucić wyzwanie PiS-owi, zgłaszając projekt ustawy o lekach za 5 zł i tym samym sprawdzając, na ile rząd zamierza pochylić się nad najbiedniejszymi.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „reformę przepisów dotyczących samorządu pracowniczego”
    Uśmiech w stronę wyborców socjalistycznych? Tacy to lubią dużo marudzić i ciężko im dogodzić, choć z drugiej strony gdyby ruch lewicowy miał się odbudować, tak jak odbudowali się nacjonaliści jakieś 10 lat temu – miałoby to sens.

  2. Dobrze że w Wolsce nie mamy takich mediów jak w USA. Zaraz by się pokazało 15 milionów thinkpieces twierdzących że p. Konieczny pokazał znak łajt pałer.

  3. Brawo, bardzo dobrze. Plan na 100 oby się udał nawet w 300 dni, to będzie i tak spory postęp i podkręcenie tempa wyścigu w słusznym kierunku (tempo to ostatnio Pisowi spadło, więc inicjatywa w sam czas!). Wygląda to na dobrze rozumianą opozycję, konstruktywną i programową, a nie totalną. Tak trzymać

    Gest ze wzniesioną pięścią bardzo dobry, nawiązanie do tradycji lewicy a nie patolewicy z lgbtbmwhpzkm.

    1. Na szczęscie pan Konieczny walczy też o prawa osób lgbt.Poza tym pps też walczył o prawa kobiet więc jedno nie wyklucza drugiego !!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wyborczy show Trumpa: „Ameryka silna i dumna”, ale kiepsko w sondażach

74-letni miliarder Donald Trump, człowiek, który prawie cztery lata temu niespodziewanie p…