Według raportu ONZ 2,4 miliarda ludzi na świecie nie ma zapewnionego dostępu do elementarnej higieny.
Każdego roku miliony ludzi umiera z powodu chorób związanych ze złymi warunkami sanitarnymi i niewystarczającym zaopatrzeniem w czystą wodę.
Polska Akcja Humanitarna informuje, że każdego dnia 1,8 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu biegunki wywołanej zanieczyszczeniem wody. Od 2013 roku 19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Toalet. Głównym akcentem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Toalet był związek pomiędzy higieną urządzeń sanitarnymi a kwestiami zdrowego żywienia.
– Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030 ONZ wymaga od nas, abyśmy wznowili wysiłki na rzecz zapewnienia dostępu do urządzeń sanitarnych ludziom na całym świecie – tłumaczy Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon.
W 36 krajach Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej, mniej niż połowa dzieci ma dostęp do przyzwoitych toalet w szkołach – wynika z danych UNICEF-u. Na całym świecie biegunka zabija 760 tys. dzieci rocznie.
Problem w dużo większym stopniu dotyka dziewczęta. W Afryce jedna na 10 dziewcząt nie chodzi do szkoły podczas menstruacji, ponieważ toalety nie zapewniają dostatecznej higieny i prywatności. Niektóre tracą w ten sposób nawet jedną piątą zajęć.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…