W najnowszym sondażu IPSOS dla „Wiadomości” TVP1 partia Jarosława Kaczyńskiego ma 35 proc. poparcia i zdobywa siedmioprocentową przewagę na Platformą Obywatelską. Pod progiem znalazłoby się również PSL, Zjednoczona Lewica i RAZEM.

flickr.com/photos/lplewnia/9851867824
flickr.com/photos/lplewnia/9851867824

Według najnowszego badania w Sejmie znalazłoby się pięć partii. Na czele sondażu plasuje się się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35 proc. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej od wyborów nieustannie leci w dół – od 25 października spadło o 6 pkt proc. i wynosi obecnie 18 proc. Co dziesiąty Polak i Polka deklaruje, że gdyby wybory odbyły się dzisiaj, zagłosowaliby na .Nowoczesną i Kukiza’15. Jeden punkt procentowy powyżej progu zapewniłby mandaty także Korwinowi. Aż 9 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddać swój głos. Poniżej progu znalazłyby się Zjednoczona Lewica (4 proc.), RAZEM (3 proc.) i PSL (4 proc.).

Jednocześnie pojawił się ranking zaufania polityków przygotowany przez CBOS. Liderem zaufania jest Andrzej Duda – ufa mu 55 proc. respondentów.

„Prezydent Andrzej Duda pozostaje jedynym politykiem, który cieszy się zaufaniem ponad połowy Polaków. Pod względem rozmiarów społecznego zaufania w dalszym ciągu wyraźnie wyprzedza wszystkich pozostałych przedstawicieli sceny politycznej uwzględnionych w badaniu” – podkreślili autorzy badania. Na drugim miejscu znalazł się Paweł Kukiz, na trzecim zaś Beata Szydło.

Sondaż CBOS przeprowadzono na grupie 900 osób między 5 a 11 listopada czyli jeszcze przed powstaniem rządu Zjednoczonej Prawicy, ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i nowelizacją Trybunału Konstytucyjnego.

Zobacz także

Tysiące Bułgarów domaga się dymisji rządu. „To bitwa o naszą godność”

Od czwartku stolicą Bułgarii wstrząsają protesty. Tysiące obywatelek i obywateli domaga si…