Parlament Europejski przegłosował ratyfikację umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią (TCA). Wiele zapisów tego porozumienia jest krytykowanych przez lewicę. 

660 eurodeputowanych zagłosowało za, pięciu przeciw, a 32 się wstrzymało. Równolegle przyjęto również rezolucję, określająca oczekiwania PE co do umowy, a także potępiająca Brexit jako „historyczny błąd”. „UE i Wielka Brytania stworzyły podstawy dla stosunków między równymi” – powiedział po ratyfikacji przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Andreas Schieder. Radości nie kryła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która napisała, iż ,,TCA daje podstawę do silnego i bliskiego partnerstwa z Wielką Brytanią”.

Do ideału daleko

Zapisy umowy spotkały się jednak z krytyką lewicy z obu stron kanału La Manche. Lewica jest sceptyczna co do m.  in.: utrzymania unijnych ograniczeń w zakresie własności publicznej i pomocy ze strony państwa, przy jednoczesnym braku wystarczających regulacji chroniących prawa pracownicze. Europoseł z Komunistycznej Partii Portugalii, Joao Ferreira, powiedział, że umowa ta nie powinna przeszkadzać w zawieraniu umów dwustronnych między krajami UE a Wielką Brytanią. „Wielka Brytania opuściła Unię Europejską suwerenną decyzją swoich obywateli, którą należy uszanować” – zaznaczył. „Możliwe jest ustanowienie bliskich relacji między państwami, przy poszanowaniu praw obywatelskich i suwerenności każdego z nich.(…) Mamy jednak poważne wątpliwości, czy ta umowa daje podstawy do takiej właśnie relacji” – dodał.

Najważniejsze jeszcze przed nami

Zastępczyni sekretarza generalnego centrali związkowej IndustriALL Europe, Judith Kirton-Darling, zwróciła uwagę, iż „wciąż nie zostały osiągnięte porozumienia sektorowe. A to one właśnie będą miały decydujący wpływ sytuację pracowników. Dlatego właśnie nalegamy, aby związki zawodowe były zaangażowane zarówno w trwające negocjacje sektorowe, jak i później w monitorowanie oraz realizację zawartego porozumienia”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…