We wczorajszym komentarzu Portalu Strajk Piotr Nowak ostrzega przed masową i bezpardonową inwigilacją, która w czasach epidemii stała się w jednych krajach codziennością, w innych – całkiem realną i ponurą perspektywą. I faktycznie, mamy się czego obawiać, jeśli chodzi o rosnącą wszechobecność i agresję policji, o której coraz częściej chce się mówić „policja polityczna”. 41 godzin w areszcie na podstawie absurdalnych zarzutów, brutalne aresztowanie na oczach rodziny, rozbieranie do naga, upokarzanie przez funkcjonariuszy, demolowanie mieszkania – to wszystko pisowska Polska w roku 2020. Nie frankistowska Hiszpania ani początki III Rzeszy.

A o co poszło? O ujawnianie przekrętów władzy, o plakaty z ministrem Szumowskim, które w nocy z 29 na 30 maja pojawiły się w gablotach na kilku warszawskich przystankach. Przedstawiały one ministra zdrowia w stroju kawalera maltańskiego i zawierały listę zarzucanych mu matactw: zakłamywanie statystyk dotyczących koronawirusa w Polsce, zakup wadliwych maseczek za 5 mln czy wystawioną w interesie partyjnym rekomendację dotyczącą wyborów. W obliczu zdecydowanej reakcji obozu władzy na tę akcję, będąca właścicielem wiat spółka AMS zaprzeczyła, że ma cokolwiek wspólnego z plakatami i zgłosiła włamanie. Pisowska władza, szczególnie uczulona na wszystkie ataki na tak usilnie kreowanego na bohatera min. Szumowskiego, nakazała policji rozpocząć polowanie na czarownice.

W nocy z 8 na 9 czerwca policja zatrzymała dwójkę aktywistów. Bartosza S. policjanci brutalnie skuli na oczach jego żony; została w domu sama z chorym niemowlęciem, które dopiero niedawno opuściło szpital. Annie W. funkcjonariusze najpierw ostentacyjnie zdemolowali mieszkanie (bez zachowania żadnych procedur przeszukania), skonfiskowali wszystkie urządzenia elektroniczne (przeszukując nawet telefon jej córki), po czym mimo braku jakiegokolwiek oporu przy córce oraz rodzicach zakuli ją w kajdanki i siłą wyprowadzili z domu. Wszystko to rzekomo (jak wynika z protokołu zatrzymania) ,,z obawy zatarcia śladów”. Między rozwieszeniem plakatów a zatrzymaniem minęło jednak aż 10 dni, a wszystko działo się w miejscu ogólnodostępnym, nie ulega więc wątpliwości, że był to jedynie pretekst do brutalnej szykany. Na komendzie aktywistkę spotkały kolejne upokorzenia m.in.: konieczność rozebrania do naga, robienia przysiadów i prześmiewcze komentarze ze strony funkcjonariuszy. Potem wywieziono ją na inny komisariat i zamknięto w celi, gdzie w uwłaczających warunkach spędziła samotnie prawie 2 dni. Wszystko to tylko po to, by policjanci na koniec w niecałą godzinę załatwili kilka formalności. Bartosza S. trzymano na ,,dołku” ponad 20 godzin również tylko po to, by przeczytać mu zarzuty, zebrać odciski palców i zrobić dokumentację zdjęciową.

Przeciwko szykanom wobec aktywistów zaprotestowało wiele organizacji: Akcja Demokracja, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolski Strajk Kobiet czy Amnesty International… Cała sprawa jest kolejnym przykładem tego, jak sumiennie rząd PiS naśladuje swoich idoli z Węgier. Tam Viktor Orban już od początku pandemii prześladuje krytyków władzy po zarzutami rzekomego ,,szerzenia dezinformacji”. Brutalne aresztowania w nocy na oczach rodzin, upokarzanie zatrzymanych, bezpodstawne przetrzymywanie w więzieniu – tymi metodami rządy PiS-u i Fideszu starają się zastraszyć opozycjonistów i zmusić ich do milczenia. A wszystko to pozornie ,,w granicach prawa”, oczywiście bardzo swobodnie interpretowanego przez rządzących.

A to przecież dopiero początki. Historia autorytarnych reżimów pokazuje, że zawsze zaczyna się od takich gestów, które mają na celu znieczulić społeczeństwo na represje wobec opozycji oraz wybadać granice obojętności na tego typu akcje. Jeśli więc takie działania nie spotkają się ze zdecydowanym społecznym oporem, pisowskie gestapo będzie bardzo szybko przekraczać kolejne granice.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Pani Dominiko! czy pani klęcznik na łeb zleciał??? Broni pani zwyczajnych WANDALI (a prawdopodobnie przestępców), bo NIEUPRAWNIONE otwarcie zamkniętej gabloty czy mieszkania jest tożsame z czynem opisanym w art. 279 kk. a karany jest sam czyn włamania, które z samej istoty powoduje szkody.
  Proszę się głęboko zastanowić, jakie postawy pani promuje, bo staje pani w jednym szeregu z obrońcami ,,żołnierzy wyklętych” z NSZ i UPA!
  No chyba że tzw ,,naszyzm” jest nową odkrywczą linią działania ,,lewicy”???

  1. Masz rację Ziomek! Przeoczyłem pisownię Imienia stąd ta trochę freudowska pomyłka… albo jużślepia po prostu nie dopisują. Różnie można się tłumaczyć, ale fakt pozostaje faktem… walnąłem gafę. Dzięki za podrzutkę.

 2. „Pisowskie gestapo” …… lecz się Piniondz na nogi bo na głowę za pózno, onegdaj pan na Chobielinie czyli Radek S. (chłystek jest baronem w PO) stwierdził, że idealnym kandydatem na prokuratora generalnego po wygranych przez złodziei z PO wyborach będzie koń który mówi czyli Roman Giertych, platfusy poza tym już szykują Konfederację na swego koalicjanta tak że po wyborach które wygrają szykuj się Piniondz na ciężki wpie.rdol od Tuskowego „gestapo”………………

  1. Ciekawe że autor zmienił w tytule „gestapo” na „policja” wiec albo wytrzezwiał albo ktoś mu zwrócił uwage na kiepski dobór słów.

  2. Ad. Zwykły Janusz
   Przestraszył się, że ktoś może go oskarżyć o sianie mowy nienawiści? E,,,, chyba nie bo wszak mowę nienawiści i hejterstwo uprawiają tylko tzw. „inni” a nowoczesna, światła i postępowa tzw. „lewica” przemawia językiem miłości………..
   Pozdrawiam.

 3. Przypominam, że Fidesz należy do unijnej ekstraklasy, będąc siostrzaną partią m.in. CDU i PO, gdy PiS jest skazanym na poniżenie pariasem. Z tego względu unijnemu arystokracie Orbanowi po prostu wolno więcej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waga słów premier Estonii

Pamiętacie, jak całkiem niedawno estońska pierwsza ministra, Kaja Kallas, była uprzejma za…