Płaca minimalna będzie rosła dalej. Rząd przyjął dziś propozycję podniesienia najniższego ustawowego wynagrodzenia do poziomu 2100 zł brutto w przyszłym roku.

https://pixabay.com/pl/pieniądze-oszczędzać-płacić-367973/

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sugerowało, by płaca minimalna w 2018 r. wyniosła równo 2100 brutto, czyli o 100 zł więcej niż w bieżącym roku i 150 zł więcej, niż w 2016 r. Jako że rząd propozycję zaakceptował, tyle właśnie będzie zarabiał już za kilka miesięcy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze godzin otrzymujący najniższą możliwą pensję. Wzrosną również zarobki pracujących na tzw. umowach śmieciowych. MRPiPS zaproponował również podniesienie minimalnej stawki godzinowej do poziomu 13 zł 70 gr i również na to rząd dał zielone światło.

GUS szacuje, że w obecnym roku zarobki równe płacy minimalnej osiągało 1,4 mln obywatelek i obywateli Polski. Ministerstwo wyliczyło, że podniesienie ich wynagrodzeń będzie oznaczało dla państwa wydatek 164,2 mln złotych w skali roku. Rosnąca siła nabywcza pracowników i ich rodzin ma to jednak z nawiązką zrekompensować.

Przyjęcie propozycji ministerstwa oznacza, że rząd Szydło okaże się bardziej hojny, niż zapowiadał przed wakacjami. W czerwcu, jeszcze przed protestami dotyczącymi planowanych zmian w sądownictwie, PiS chciał podnieść płacę minimalną do 2080 zł brutto, a najniższą stawkę godzinową – do 13,5 zł. Związki zawodowe chciały, by płaca minimalna była w 2018 r. jeszcze wyższa i wyniosła blisko 2200 zł brutto. Jak zwykle najmniej byli gotowi dać pracodawcy. 2050 zł – tylko taka płaca minimalna ich zdaniem nie położy polskiej gospodarki na łopatki. Jaki prezent da im rząd, żeby długo nie gniewali się, że nie posłuchano ich żalów?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Przy pomyśle zamienienia całej Polski w Specjalną Strefę Ekonomiczną ”nieposłuchanie” przedsiębiorców w przypadku płacy minimalnej to można rzec wkalkulowane koszty przywilejów dla nielicznych

  2. Każdy rząd podwyższa minimalną, żeby móc opodatkować wyższą kwotę oraz aby wygrywać wybory. Przedsiębiorstwo tego nie musi, pan prezes jest często dyktatorem, którego żadna demokracja się nie ima

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…