Andrzej Duda podpisał postanowienie o wysłaniu dwóch kontyngentów żołnierzy, by wesprzeć koalicję walczącą z Państwem Islamskim. Operacja wojskowa planowana jest od 20 czerwca do końca 2016 r.

Razem z polskimi zołnierzami na Bliski Wschód polecą 4 myśliwce F-16, fot. wikimedia commons
Razem z polskimi zołnierzami na Bliski Wschód polecą 4 myśliwce F-16, fot. wikimedia commons

Prezydent przychylił się do wniosku Beaty Szydło, aby wesprzeć Globalną Koalicję do Walki z Państwem Islamskim. Na misję Inherent Resolve, która potrwać ma do końca roku, pojadą dwa kontyngenty. Jeden liczy do 150 żołnierzy wraz ze wsparciem obsługi pracowników wojska, dlatego mówimy prawdopodobnie o 200-210 żołnierzach. Plus cztery myśliwce F-16. Misja ma mieć charakter „szkoleniowo-rozpoznawczy”. Nasi żołnierze mają nie angażować się w bezpośrednie działania bojowe.

Wiemy już na pewno, że jeden kontyngent pojedzie do Kuwejtu (ponad 100 żołnierzy), drugi mniejszy (do 60) – do Iraku. Operacja Inherent Resolve jest prowadzona w ramach Globalnej Koalicji do Walki z Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, a także na prośbę rządu Republiki Iraku. Do tej pory Polska jedynie wspierała z oddali działania koalicji. Wysyłała np. transporty z pomocą humanitarną. Teraz włączy się w system szkoleń dla irackich oficerów.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg ma podczas lipcowego szczytu w Warszawie podjąć decyzję o ewentualnym wysłaniu do dyspozycji koalicji samolotów systemu naprowadzania i kontroli powietrznej AWACS.

Póki co, decyzję o wysłaniu polskich kontyngentów krytycznie oceniają opozycyjne ugrupowania – Nowoczesna i PO. Zwracają uwagę, że Polska ściąga na siebie zagrożenie zamachami terrorystycznymi w krytycznym momencie, tuż przed uroczystościami ŚDM w Krakowie i przed rozpoczęciem szczytu NATO w stolicy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. STOP WOJNIE!
  Obecna ekipa rządząca w RP ma przykład, że za wysłanie wojska do Iraku, Aganistatanu etc., NIKT z obecnie żyjących nie poniósł kary… Wiec „Hulaj dusza boga niema”.
  Do refleksji!
  Pozdro.

 2. To dobry pomysł, szkoda tylko że Specpułk rozwiązali. Ci by ich wyszkolili, jak fałszować dokumentację, jak zmieniać parametry, jak organizować przeloty dowództwa (najlepiej w hurcie) i jak lądować we mgle.
  Z ubiegłowiecznej historii polskiego oręża natomiast dowiedzą się, gdzie jest miejsce Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych – za granicą.

 3. Czy ZSRR „zapraszał” polskie wojsko do pomocy w wojnie w Afganistanie? No właśnie, ale skretyniały, ogłupiony coorva motłoch dalej będzie wierzył, że 3 / 4 (a może 5?) rp jest „wolna i suwerenna” a PRL był „pod butem ZSRR”. Kiedy i pod czyim tak naprawdę butem byliśmy i jesteśmy to nikt zdrowy na umyślę nie powinien już mieć wątpliwości.

  1. „Gest Kozakiewicza dla reżymu”. Przypomnienie, reżym PRL-u pod dyktatem ZSRR wysłał żołnierzy do byłej Czechosłowcji, ale to był tylko jeden raz!
   Pozdro.

  2. @Antyklerykał
   Jeżeli chodzi o Czechosłowację, to dowiedz się lepiej misiu jakie to władze w 1938 r zawarły sojusz z Adolfem Hitlerem w celu rozebrania tego kraju niczym ostatni łajdak, ostatni sęp. Podpowiadam, że nie były to władze komunistyczne.
   Pozdrawiam dwa razy (wiadomo którym palcem).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…