15 lipca solidaryzowali się z protestującymi kolegami i koleżankami z magazynów Amazon na całym świecie – i tego też dnia sami rozpoczęli referendum strajkowe. Pracownicy koncernu w Polsce chcą wyższych zarobków, stałych umów i sprawiedliwego systemu oceny wydajności pracy.
Spór zbiorowy wspólnie prowadzą Inicjatywa Pracownicza oraz „Solidarność”. Postulaty są trzy: stawka godzinowa w wysokości co najmniej 25 zł dla każdego zatrudnionego, możliwie stabilne warunki pracy (a więc umowy na czas nieokreślony) i rezygnacja z systemu oceny pracowniczej, który pociąga za sobą nieustanne windowanie norm. Związkowcy chcieliby również, by w przyszłości zmiany w wysokości wynagrodzeń były wprowadzane w konsultacji z reprezentacją załóg. Rokowania z kierownictwem firmy nie przyniosły efektu, podobnie jak mediacje, jakie były prowadzone na przełomie czerwca i lipca.
– Amazon nie zgodził się na zawieszenie feedbacków, negocjowanie ze związkami wysokości podwyżek, wycofanie umów agencyjnych i czasowych, zaakceptowanie istotnych zmian w ocenie pracowniczej. Pracodawca jednostronnie zerwał mediacje mimo dalszej chęci rozmów z naszej strony – podsumowuje przebieg rozmów strona związkowa.
Pozostało przystąpić do referendum strajkowego, które ruszyło 15 lipca w magazynie w Sadach pod Poznaniem. Tego samego dnia aktywiści Inicjatywy Pracowniczej przeprowadzili protest przed budynkami magazynu. Dziś, 16 lipca, głosować można w obydwu placówkach Amazona w Bielanach Wrocławskich, zaś 17 lipca referendum zaplanowano w Sosnowcu oraz w Kołbaskowie k. Szczecina. Inicjatywa Pracownicza będzie na bieżąco informować o kolejnych terminach w tych samych miejscach, by szansę na wrzucenie kartki do urny mieli zatrudnieni na wszystkich zmianach. Jest możliwe również oddanie głosu przez internet.
Przebieg wczorajszego głosowania w Poznaniu napawał ostrożnym optymizmem. Pracownicy faktycznie nie przechodzili obojętnie obok stolików związków. 15 lipca był również dniem solidarności z zatrudnionymi w Amazonie na całym świecie – oni także domagają się lepszych warunków pracy i płacy. W dniu, gdy sprzedaż jest szczególnie wysoka, a obciążenia nakładane na załogi – wyjątkowo poważne, protestowały załogi magazynów w Niemczech i Francji, a także, pierwszy raz w historii, w amerykańskim Minneapolis.
Również dzień później we Wrocławiu pracownicy śmiało podchodzili do wystawionych urn. Jak piszą aktywiści Inicjatywy Pracowniczej, w pewnym momencie pojawił się nawet problem z brakiem kart do głosowania, tak wiele osób chciało zadeklarować poparcie dla strajku.
Wrocław. Poparcie dla postulatów jest tak duże że na chwilę zabrakło kartek do głosowania (!) Dzieki wszystkim za…
Opublikowany przez OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon Wtorek, 16 lipca 2019
Walka o godną zapłatę i godne traktowanie w magazynach sprzedażowego giganta trwa od lat. Związkowcy zdają sobie sprawę z tego, że łatwa nie będzie. Znają jednak przykład pracowników i pracownic z placówek tej samej firmy za granicą, który pokazuje, że bez organizowania się i sprzeciwiania dyktatowi przedsiębiorcy zmiany na lepsze nie nastąpią nigdy.
Do tematu walki pracowników Amazon wrócimy.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…