Jutro w Sądzie Rejonowym w Gdańsku odbędzie się pierwsza rozprawa aktywistów oskarżonych o obalenie pomnika księdza Jankowskiego. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Konrad Korzeniowski, Rafał R. Suszek i Michał Wojcieszczuk w lutym 2019 roku postanowili obalić pomnik prałata pedofila- słynnego księdza Jankowskiego, w geście sprzeciwu wobec jego obecności w przestrzeni publicznej.

Nocą 21 lutego w Gdańsku aktywiści ustawili pod pomnikiem opony, zawiązali liny i pociągnęli. Monument przewrócił się, ale dzięki oponom nie został zniszczony. Mimo to, prokuratura będzie ich skarżyć za czyn chuligański, znieważenie pomnika i uszkodzenie mienia, za co może grozić kara do 5 lat więzienia.

Symboliczny gest aktywistów był skierowany do ofiar księdza pedofila, które ciągle musiałby na nowo mierzyć się z traumami i oglądać pomniki swojego oprawcy.

„Oskarżamy prałata o podły i haniebny gwałt na godności. Oskarżamy instytucję Kościoła katolickiego i jej przedstawicieli, którzy z pełną świadomością zła czynionego przez Henryka Jankowskiego nie zareagowali, aby złu położyć kres, milczeli lub wręcz – jak Sławoj Leszek Głódź – tolerowali ryzyko pojawienia się kolejnych ofiar”- pisali aktywiści w swoim manifeście po przewróceniu pomnika.

W nocy z 20 na 21 lutego 2019, trzej aktywiści – Konrad Korzeniowski, Rafał R. Suszek i Michał Wojcieszczuk – powalili…

Opublikowany przez Koalicja Antyfaszystowska Niedziela, 17 stycznia 2021

Ksiądz prałat Jankowski, legendarny kapelan Solidarności przez wiele lat wykorzystywał seksualnie dzieci. Historie ofiar opisała i udokumentowała w swoim reportażu dziennikarka Gazety Wyborczej, Bożena Aksamit.

Ze strony kościoła ani wymiaru sprawiedliwości nie było konsekwencji. Został jedynie usunięty z funkcji proboszcza, chociaż nawet nie formalnie.

„16 listopada 2004 arcybiskup gdański odwołał go z urzędu proboszcza, podając w dekrecie jako powód „wykorzystywanie ambony dla celów pozaduszpasterskich” oraz „nieład etyczny na plebanii”. Ks. Jankowski odwołał się od tej decyzji do watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, która w październiku 2005 podtrzymała decyzję arcybiskupa”. Od decyzji tej ks. Jankowski odwołał się do Rzymu. Do momentu przejścia kapłana na emeryturę Stolica Apostolska nie zajęła stanowiska w tej sprawie, zatem do tego czasu ks. Jankowski formalnie nigdy nie przestał być proboszczem.” – podaje Wikipedia.

Jutro aktywiści będą sądzeni w Sądzie Rejonowym w Gdańsku-Południe. Rozprawa zacznie się o 9:30 w Sali 43.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…