Rektor Politechniki Białostockiej wyraził ubolewanie z powodu wynajęcia studenckiego klubu na koncert neonazistowskiej grupy Nordica. Od haseł nacjonalistycznych odcina się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Gądecki. Wiernych dotkniętych sobotnią mszą w rocznicę powstania ONR przeprasza też Kuria Archidiecezjalna w Białymstoku.
Podczas sobotnich obchodów 82. rocznicy powstania ONR w Białymstoku narodowcy nie tylko przemaszerowali ulicami miasta, wznosząc faszystowskie i rasistowskie okrzyki, ale zorganizowali też w studenckim klubie „Gwint”, należącym do Politechniki Białostockiej, koncert neonazistowskiej grupy Nordica. Jak pisaliśmy 17 kwietnia, „mimo protestów lewicowych środowisk, m.in. Partii Razem, rektor uczelni Lech Dzienis nie cofnął nacjonalistom pozwolenia na organizacja nienawistnego spędu, tłumacząc swoją bezradność w dość zawiły sposób”.
Warto dodać, że Nordica, wcześniej grająca jako Agressiva 88, ma na koncie takie „przeboje” jak „Narodowi socjaliści”, czy „Biała k…wa czarnucha”
Wczoraj rektor Dzienis wysłał do mediów informację, w której w sposób stanowczy odcina się od haseł i ideałów głoszonych przez narodowców. Z oświadczenia rektora można wywnioskować, że wynajęcie klubu odbyło się podstępem, gdyż najemcy nazwali to „zamkniętą imprezą kulturalną”. Rektor Dzienis przyjął też dymisję prof. Zenona Szypcio – Prezesa Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej”, która wynajęła salę klubu.
– Już nigdy żadna organizacja prezentująca postawy narodowo-radykalne, ani w sposób jawny, ani fortelem, nie wykorzysta naszej uczelni jako miejsca do komunikowania swoich, według mnie szkodliwych i niebezpiecznych poglądów – zapewnił rektor.
Wierząc w szczerość zapewnień profesora i gorącą wolę zapobiegania tzw. „ekscesom” przy wykorzystywaniu obiektów Politechniki, ze swojej strony możemy podpowiedzieć, że warto by dokonać przeglądu środków, za pomocą których Fundacja pozyskuje finanse dla Politechniki. Na stronie Internetowej Fundacji czytamy ze zdumieniem, że wspiera ona rozwój uczelni i jej pracowników, prowadząc między innymi działalność gospodarczą – a w tym m.in.: sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, przygotowywanie i podawanie napojów.
Być może w reakcji na krytyczne komentarze w mediach społecznościowych i pełne potępienia wypowiedzi wielu katolickich publicystów o tym, iż nabożeństwo z okazji rocznicy powstania ONR odbyło się w katedrze białostockiej – głos zabrał także arcybiskup Gądecki, wyrażając „dezaprobatę dla wykorzystywania świątyni do głoszenia poglądów obcych wierze chrześcijańskiej”.
Oświadczenie wydała też Kuria Archidiecezjalna w Białymstoku. „Kuria Archidiecezjalna przeprasza wszystkich, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem członków ONR w katedrze białostockiej w minioną sobotę 16 kwietnia 2016 r. Incydent wynikł z niedopatrzenia administracji parafialnej. Kuria zapewnia, iż Kościół białostocki jest apartyjny i jest mu obcy nacjonalizm” – czytamy w doniesieniach PAP.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…