Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy twierdzi, że znalazł receptę na uniknięcie brexitu. O jego propozycjach  poinformował brytyjski dziennik „Financial Times”.

Podczas spotkaniu w Paryżu z przedstawicielami biznesu Sarkozy oświadczył, że obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli ponownie głosować za ewentualnym opuszczeniem UE, gdy zostanie im zaproponowany nowy traktat europejski. Zdaniem Sarkozy’ego, nowy traktat ma zawierać reformę strefy Schengen, znaczne ograniczenie prerogatyw Komisji Europejskiej, dalszą integrację strefy euro oraz wstrzymanie rozmów o członkostwie w UE z Turcją.

– Być może nadszedł czas, aby powiedzieć Turcji, że jej miejsce jest w Azji – mówił Sarkozy. Jak stwierdził, ze swoim projektem uda się do Londynu natychmiast po tym, kiedy w przyszłym roku wygra wybory prezydenckie.

– Powiem Brytyjczykom: wyszliście się, ale mamy na stole nowy traktat, tak więc macie okazję głosować ponownie – powiedział Sarkozy dodając, że tym razem głosowaliby za nową, a nie starą Europą. Jak podkreślił, nie może zgodzić się na utratę drugiej co do wielkości gospodarki w Europie. Zdaniem byłego prezydenta Francji, jedynie nowy traktat może powstrzymać mające coraz większe poparcie siły antyunijne, jak francuski Front Narodowy. Sarkozy wyraził przekonanie, że uda mu się wynegocjować treść nowego traktatu.

– Nie mówcie mi, że negocjowanie traktatu jest skomplikowane, mam duże doświadczenie w negocjowaniu traktatów, najgorszą rzeczą jest nic nie robić – mówił Sarkozy do francuskich biznesmenów.

Wielka Brytania do tej pory nie złożyła formalnego wniosku o wystąpienie z UE zgodnie z art. 50 traktatu o Unii Europejskiej. Premier Theresa May deklarowała, że nie nastąpi to w tym roku uzasadniając to tym, że ma dwa lata na zakończenie negocjacji. Jednocześnie urząd premiera zaprzeczył słowom ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona jakoby szefowa brytyjskiego rządu miała taki wniosek złożyć na początku przyszłego roku.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Sarkozy jaki jest, taki jest, ale to, ze dzikie poturczeńce są Azjatami, to ma rację. I wreszcie o tym ktoś powiedział głośno. Kęsim Erdoganu!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…