Wygrywa PiS, druga jest Platforma Obywatelska. To pierwszy sondaż, dający duże szanse na wejście do Sejmu partii Razem, której notowania wyraźnie wzrosły po ostatniej debacie w Telewizji Publicznej.

wikimedia commons
wikimedia commons

W sondażu brano pod uwagę wyłącznie opinie tych ankietowanych, którzy zadeklarowali, jaki komitet zamierzają poprzeć. 37 proc. wyborców chce zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość. Druga, z wynikiem 22 proc. poparcia, jest Platforma Obywatelska. Ex aequo plasują się Kukiz’15 i Zjednoczona Lewica – obydwa komitety zostały wybrane przez 8 proc. badanych, jednak tylko dla Kukiza taki wynik oznaczałby bezpieczne wprowadzenie swoich kandydatów do Sejmu; ZL ze względu na to, że jest koalicją, do sukcesu potrzebuje 8 proc. poparcia. Po 6 proc. mają .Nowoczesna Ryszarda Petru, Polskie Stronnictwo Ludowe i partia KORWiN. Pierwszy raz w sondażu na granicy progu wyborczego znalazła się partia Razem, nowopowstałe ugrupowanie o charakterze lewicowym, które zdobyło uwagę mediów po ostatniej debacie w TVP, której zwycięzcą według wielu  komentatorów i internautów był reprezentujący Razem Adrian Zandberg. Żaden sondaż od czasu debaty nie dał nowej lewicowej sile wyniku poniżej 3 proc.

Gdyby wynik wyborów okazał się zbliżony do wyniku sondażu, zapowiada koalicja PiS-Kukiz’15 miałaby w sumie 45 proc. poparcia, co przy stosowanej w Polsce metodzie d’Hondta, używanej do liczenia głosów, która mocno faworyzuje partie z najlepszymi wynikami, mogłoby przełożyć się na większość konstytucyjną w Sejmie, gdyby zaś Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz doszli do porozumienia z Januszem Korwin – Mikkem, wówczas spokojnie mogliby zmieniać ustawę zasadniczą, na co szykuje się Prawo i Sprawiedliwość. Pod znakiem zapytania stoi natomiast koalicja antypisowska, o której przebąkują pozostałe partie – zsumowane głosy PO, PSL, .Nowoczesnej i Zjednoczonej Lewicy dają 42 proc., jednak ze względu na wspomnianą metodę liczenia głosów, szanse na większość są zdecydowanie mniejsze.

Wybory odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. ZJEDNOCZONA LEWICA – 8,6%
  razem – 2,9%

  IBRiS dla Radia Zet. Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 października 2015 roku.

 2. Prezydent Słupska Robert Biedroń udzielił poparcia Zjednoczonej Lewicy i jej liderce Barbarze Nowackiej. Ta z kolei zapewniła byłego posła, że lewica zrobi wszystko, by głos samorządowców był dobrze słyszany w Sejmie.

 3. „Żaden sondaż od czasu debaty nie dał nowej lewicowej sile wyniku poniżej 3 proc.”

  ZJEDNOCZONA LEWICA – 9%
  razem – 1%
  [Sondaż zrealizowany przez Millward Brown SA dla Faktów TVN i TVN24 w dniach 20-22 października br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych wśród 2000 osób pełnoletnich.]

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …