W pierwszej grupie szczepionych mają znaleźć się ludzie pracujący w oświacie, służby mundurowe, a także ratownicy górscy i wodni oraz strażacy z ochotniczych straży pożarnych. Kontrowersje budzi jednak umieszczenie w tej grupie prokuratorów.

Opozycja jest zdania, że nie ma to nic wspólnego z ich rolą w funkcjonowaniu aparatu państwowego i umieszczenie ich przed niepełnosprawnymi lub pacjentami onkologicznymi. W tej sprawie Koalicja Obywatelska wystosowała do premiera pismo, w którym wzywa premiera Morawieckiego, by spowodował zmianę składu grupy pierwszej właśnie poprzez usunięcie z niej prokuratorów, a wstawienie innej grupy obywateli, którzy ze względów humanitarnych powinni być zaszczepieni jak najszybciej.

„Z oburzeniem stwierdzam, że przepisy w obowiązującym brzmieniu stanowią polityczny ukłon wobec Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro kosztem Polek i Polaków. Zawiązywanie politycznych sojuszów kosztem życia i zdrowia obywateli stanowi wyraz kierowania się czysto partykularnym interesem partyjnym oraz chęcią utrzymania władzy za wszelką cenę, co jako klub (…) stanowczo potępiamy”, czytamy w piśmie, pod który podpisany jest Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

Michał Wójcik, minister w rządzie Mateusza Morawieckiego bagatelizuje sprawę. Jest zdania, że prokuratorzy są również na pierwszej linii, ma stały kontakt z ludźmi, musi być na miejscu przestępstwa, słowem, pan minister jest zdania, że ich funkcjonowanie jest pierwszorzędnie ważne dla państwa. „Nie robiłbym z tego afery, sensacji, bo tak nie jest”, powiedział minister w wywiadzie dla Radia Zet.

Jest oczywiście istotne, by jakoś sensownie sformować kolejkę ludzi do szczepień, jednak argument „kontaktu z ludźmi” jest o tyle chybiony, że taki kontakt ma mnóstwo grup zawodowych (sprzedawczynie/cy, kierujący transportem publicznym, kasjerki), które, jak z tego wynika, nie zasłużyły na szybszą szczepionkę.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …