Ekonomia
Rozmowy Strajku: Róża Luksemburg o wyzysku i kapitalizmie, który musi rosnąć [wideo]
Ponad 100 lat minęło od zabójstwa Róży Luksemburg w Berlinie. Na grobie rewolucjonistki jak co roku złożono tysiące czerwonych goździków, życie i działalność Róży pozostają inspiracją dla aktywistów z całego świata. Aktualna jest też jej myśl ekonomiczna – Luksemburg wyjątkowo trafnie opisała, jak kapitalizm do przetrwania potrzebuje nieustannego poszukiwania nowych…
czytaj dalej »Witamy w kapitalizmie informacji
O książce „Kapitalizm sieci” i horyzontach rzeczywistości politycznej kapitalizmu kognitywnego Portal Strajk rozmawia z jej autorem, Janem Zygmuntowskim, ekonomistą, spółdzielcą i wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
czytaj dalej »Ciemna strona mikropracy
Co by było, gdyby praca oznaczała zabawę, a ciężka praca nie oznaczała prawie w ogóle pracy? Taką obietnicę składają platformy takie jak Playment i Clickworker. Ozdobione zdjęciami młodych, modnych ludzi relaksujących się na kanapach i bezczynnie przeglądających laptopy, ich strony sugerują, że jeśli praca nadal istnieje w naszej nowej, odważnej…
czytaj dalej »Techno Polska Ludowa [polemika]
Krytykę Manifestu Nowej Polski Ludowej zacząłem pisać w dniu, który wstrząsnął samym centrum kapitalistycznego imperium. Pucz waszyngtoński z 6 stycznia i jego skutki w postaci „cyfrowego impeachmentu”, czyli wykluczenia prezydenta USA Donalda Trumpa z największych platform to doskonała „kropka nad i” dla argumentów, jakie tu stawiam.
czytaj dalej »Demokracja pod nadzorem korporacji – po co Elonowi Muskowi państwo na Marsie?
Elon Musk nie lubi gdy się go nazywa „przedsiębiorcą” czy „multimiliarderem”. Zabiega o to, by w prasie dominowały inne określenia: „inżynier”, a przede wszystkim „wizjoner”. Przy każdej okazji zaznacza, że nie chodzi mu o pomnażanie majątku, a wytyczenie drogi, która nie tylko pozwoli ocalić ludzkość przed zagładą, ale uczyni ją…
czytaj dalej »Rachunek za pandemię. Europa przed wyzwaniem fiskalnym
Osiemdziesiąt lat temu, w chwilę po wybuchu drugiej wojny światowej, Keynes napisał serię tekstów wyjaśniających, jak rząd brytyjski może sfinansować wysiłek wojenny bez ograniczania konsumpcji. Teksty te złożyły się na publikację pod zbiorczym tytułem “Jak zapłacić za wojnę. Radykalny plan dla ministra skarbu”. Skala kryzysu wywołanego skutkami wybuchu koronawirusowej pandemii…
czytaj dalej »Nie bać się interwencji państwa
O tym, jak kryzys pandemiczny zmienił schematy myślenia o ekonomii, czy ruch pracowniczy wyjdzie z niego osłabiony czy też silniejszy i o tym, jak polski rząd zawalił zarządzanie kryzysowe Portal Strajk rozmawia z Janem Zygmuntowskim, ekonomistą, prezesem fundacji Instrat.
czytaj dalej »Po co nam wzrost gospodarczy, gdy ludzie żyją w ubóstwie? [rozmowa]
Ile może kosztować Polaków błędna strategia antykryzysowa rządu? Gdzie w tarczach antykryzysowych rządzący wykazali się brakiem wyobraźni, a gdzie ewidentnie zignorowali interes 12-13 mln etatowych pracowników? Czy możemy jeszcze uratować się przed wieloletnią recesją? Portal Strajk rozmawia z Łukaszem Komudą, ekonomistą, ekspertem ds. polskiego rynku pracy.
czytaj dalej »Z deszczu pod rynnę, czyli o nowej ustawie o handlu w niedzielę
Partia rządząca rozważa kolejne zmiany odnośnie handlu w niedzielę. Niestety nie będzie to dobra zmiana. Prawdopodobnie pojawią się kolejne arbitralne wyjątki, które nie wpłyną pozytywnie ani na sytuację pracowników, ani konsumentów.
czytaj dalej »PiS bez pomysłu, opozycja zahipnotyzowana
Hat-trick Kaczyńskiego zdominował debatę programową i całą kampanię wyborczą. Propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości, dotyczące m.in. wzrostu płacy minimalnej, od kilku dni są nieustannie komentowane przez polityków opozycyjnych i dziennikarzy.
czytaj dalej »Przekop Mierzei jak diabeł rogaty
Po raz kolejny jesteśmy świadkami histerycznych lamentów w ogólnopolskich mediach i internecie, dotyczących kolejnej odsłony budowy najsłynniejszej już chyba inwestycji rządowej w Polsce po 1989 roku – osławionego przekopu na Mierzei Wiślanej. Ostatni akt dramatu związany jest z podjętą 15 lutego decyzją wojewody pomorskiego o wydaniu zgody na budowę i…
czytaj dalej »10 lat od upadku Lehman Brothers: pierwsza dekada Wielkiej Recesji
Dziesięć lat temu, 15 września 2008 roku, upadł amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers. Chociaż kryzys finansowy warzył się powoli co najmniej od roku poprzedniego (w europejskich bankach wystawionych na ryzyko securities opartych na amerykańskich kredytach sub-prime), upadek Lehman Brothers wciąż bywa wskazywany jako symboliczny początek obecnego wciąż trwającego kryzysu światowego,…
czytaj dalej »Groszowe emerytury, niefortunne pomysły ZUS
Problem groszowych emerytur jest realny i poważny. Jednak pomysł ZUS, by wprowadzić minimum 10-letni staż pracy jako warunek, aby w ogóle otrzymywać co miesiąc jakiekolwiek świadczenia, nie jest rozwiązaniem.
czytaj dalej »Port Lotniczy Baranów – chybiony pomysł
Hub to centralny punkt gromadzenia i sortowania towarów (w wypadku Stanisławowa – pasażerów) celem dalszej dystrybucji – czyli wysyłki w ustalone miejsce. Planowany w Stanisławowie hub – po polsku: Centralny Port Lotniczy ma być takim właśnie ośrodkiem obsługującym w założeniu w 2035 r. około 45 – 50 mln pasażerów. Docelowo,…
czytaj dalej »Socjalizm albo barbarzyństwo
Co łączy partie polityczne w Polsce? Wiara w kapitalizm.
czytaj dalej »Czym nie jest „Kapitał” Karola Marksa?
Mimo upływu 150 lat od wydania pierwszego tomu, „Kapitał” wciąż jest dziełem, które wyposaża nas w cały arsenał krytycznej refleksji na temat kapitalizmu. Dobre rozpoznanie terenu przeciwnika jest zaś pierwszym i koniecznym krokiem do tego, by go rozbroić.
czytaj dalej »Specjalna Strefa Morawieckiego
Koniec stref ekonomicznych w Polsce – zostaje nią cały kraj.
czytaj dalej »Co zostało po szklanych domach?
„Niech nam trwa huta szkła”, „Szkłem rachunków nie zapłacę”, „Kto nie płaci, jest złodziejem” – około dwustu osób wzięło udział w organizowanej przez Partię Razem demonstracji solidarnościowej z załogą i zwolnionymi pracownikami Huty Szkła w Zawierciu. Akcja pokazała, że te same uwarunkowania, które utrudniają walkę o prawa pracownicze na peryferiach…
czytaj dalej »Polityczne gazy USA
Stany Zjednoczone podjęły rękawicę rzuconą przez Rosję. Stawka jest wysoka: kto wciśnie Europie więcej swojego gazu.
czytaj dalej »Odbudujmy to jeszcze raz
Czy odbudowa Warszawy była zbrodnią komunistyczną?
czytaj dalej »
Recent Comments