– Uzdrowiliśmy naszą demokrację. Teraz wrócimy do zrównoważonego wzrostu, który odnotowywaliśmy za rządów Evo Moralesa od 2006 do 2019 r. – powiedział boliwijski minister gospodarki Marcelo Montenegro. Faktycznie gabinet z socjalistycznym prezydentem Luisem Arce na czele nie próżnuje. Ostatecznie obłożył podatkiem wielkie fortuny, by pozyskać fundusze na inwestycje w obszarze szkolnictwa i służby zdrowia, zamierza również wspierać przedsiębiorstwa państwowe i zadbać o to, by rozwijał się cały kraj, a nie tylko metropolie.

W poniedziałek 28 grudnia Luis Arce podpisał ustawę budżetową. Zaznaczył przy tym, że przy tworzeniu budżetu na rok 2021 znowu główną motywacją polityków było dążenie do większej sprawiedliwości społecznej, co stanowi ostateczne zerwanie z dziedzictwem rocznych rządów neoliberalnych puczystów. Proamerykański „rząd tymczasowy” Jeanine Anez pozostawił w spadku również recesję. Prezydent Arce jest jednak przekonany, że w przyszłym roku jego kraj zacznie z niej wychodzić, gdy nie będzie kontynuował zabójczej polityki oszczędzania (kosztem najbiedniejszych).

W budżecie na rok 2021 20 proc. wydatków to kwoty zarezerwowane na rozwój państwowej służby zdrowia i państwowej oświaty. Jak deklaruje prezydent Boliwii, priorytetem budżetu są interesy najgorzej sytuowanych, najbardziej wrażliwych grup, a egalitaryzm ma prowadzić do uzdrowienia gospodarki.

Odrębny program ma wspierać państwowe przedsiębiorstwa, które zostaną w warunkach pandemii dokapitalizowane kwotą 70 mln dolarów. Specjalny system kredytów ma również zostać wdrożony dla prywatnych przedsiębiorców, by w całym kraju mogły powstawać nowe miejsca pracy. Plan rozwoju gospodarczego kraju ma opierać się na zasadach solidarności, wspierania lokalnych społeczności i produktywności obywateli.

Luis Arce podpisał również przyjętą już w parlamencie ustawę o podatku od wielkich fortun, zakładającą, iż każdy Boliwijczyk, których majątek przekracza próg 30 mln boliviano (ok. 4,3 mln dolarów), będą musieli rocznie wpłacić kwotę 21 500 dolarów. Jak podkreślił prezydent na Twitterze, podatek dotyczy ok. 152 najzamożniejszych obywateli kraju, a z dodatkowych pieniędzy w budżecie skorzystają tysiące rodzin.

Na liście ogłoszonych przez rząd Ruchu na rzecz Socjalizmu wydatków socjalnych są dodatki dla kobiet w ciąży i młodych matek tuż po urodzeniu dziecka, wsparcie dla ubogich seniorów (powyżej 60 lat), dofinansowanie posiłków w szkołach.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…