W gąszczu doniesień ze szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mogła umknąć wypowiedź Donalda Trumpa dla telewizji CNBC. A prezydent USA zasugerował nie mniej nie więcej, jak cięcia programów socjalnych Medicare, Medicaid i Social Security.

Trump ma już na koncie rekordowe obniżki podatków, na których skorzystał wyłącznie biznes i klasa wyższa. Teraz, jeśli jego słowa nie są przelotną myślą, zamierza iść dalej.

Jak wynika z opublikowanej na stronie telewizji pełnej transkrypcji wywiadu, amerykański prezydent wychodzi z założenia, że programy socjalne będą mogły być „ruszone” (a więc raczej nie rozbudowane), bo Stany Zjednoczone czeka „ogromny wzrost”. W takiej sytuacji wydatki na cele społeczne można w przekonaniu Trumpa ciąć.

– Wzrost będzie niewiarygodny. I w odpowiednim momencie spojrzymy na nie [programy socjalne – przyp. MKF] – mówi Trump.

Dziennikarz Joe Kernen przypomina Trumpowi, że w przeszłości ten obiecywał nie robić nic z Medicare. Było to w okresie, gdy Trump był jeszcze tylko republikańskim kandydatem na prezydenta. Prezydent-miliarder kontynuuje jednak rozprawianie o wzroście gospodarczym i chwali się, że bezrobocie we wszystkich największych grupach rasowych i etnicznych w USA osiągnęło historycznie niskie poziomy.

Słowa Trumpa szybko spotkały się z reakcją amerykańskich działaczy lewicowych i równościowych.

Profesor Robert Reich, były wykładowca Berkeley, twórca Inequality Media, organizacji nagłaśniającej problem nierówności społecznych i przedstawiającej możliwości ich redukowania, napisał na Twitterze, że Trump realizuje od dawna opracowany plan. W interesie oligarchii najpierw tnie się podatki dla korporacji i bogaczy, potem doprowadza do wielkiego deficytu, a następnie wzywa do obniżki wydatków na cele socjalne.

Z kolei Richard Fiesta, kierujący organizacją upominającą się o prawa amerykańskich seniorów i seniorek, Sojuszem Emerytowanych Amerykanów, zauważył wyjątkową ironię sytuacji: Trump przyznał się do swoich planów krótko po tym, gdy w Davos spędzał czas w towarzystwie innych miliarderów. – Miliarderzy z Davos mogą nie rozumieć znaczenia Social Security i Medicare, ale miliony Amerykanów zależnych od programów dotyczących zdrowia i emerytury, na które pracowali przez całe życie rozumieją to – podsumował w rozmowie z portalem Telesur.

patronite

Zobacz także

Tysiące Bułgarów domaga się dymisji rządu. „To bitwa o naszą godność”

Od czwartku stolicą Bułgarii wstrząsają protesty. Tysiące obywatelek i obywateli domaga si…