PiS przedstawia Mieszkanie Plus jako swój kolejny przełomowy prospołeczny projekt, tymczasem regulująca go ustawa w skandaliczny sposób omija obowiązujące prawa lokatorów. Przeciwko temu protestowali wczoraj w Warszawie obrońcy praw lokatorów, działacze i sympatycy lewicy.

Przemawia Piotr Szumlewicz / fot. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów

Nazwa wydarzenia krótko i dosadnie tłumaczy, czym jest w rzeczywistości mieszkaniowa inicjatywa Prawa i Sprawiedliwości. „Mieszkanie plus Eksmisja” – według ustawy, jaka weszła w życie 11 sierpnia, osoba korzystająca z programu, jeśli tylko przestanie terminowo płacić czynsz, będzie mogła bez wyroku o eksmisji zostać wyrzucona z zajmowanego lokalu. Nie będzie natomiast mogła ubiegać się o lokal socjalny czy tymczasowy. Piotr Ikonowicz, lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, od lat stający w obronie lokatorów nazwał taką sytuację bez owijania w bawełnę: lobby developerów przejęło Mieszkanie Plus.

Warszawską manifestację wspólnie organizowało kilkanaście organizacji lewicowych: Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Razem, OPZZ, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Stowarzyszenie Sprawiedliwości Społecznej z Sosnowca, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, Związek Zawodowy Wspólnota Pracy, WZZ WALKA, Stowarzyszenie Lokatorów Noakowskiego 16, Ruch 20 lipca, Opinia Bieżąca, Inicjatywa Polska, OZZ Inicjatywa Pracownicza, Pracownicza Demokracja, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Czerwone Szeregi, Queer solidarnie, Partia Socjaliści. Do inicjatywy przyłączyli się również Obywatele RP. Udało im się zmobilizować w stolicy kilkaset osób.

Zgromadzeni skandowali: „Prawo do mieszkania prawem człowieka”, „Lokatorzy to nie towar”, takie też hasła nieśli na sztandarach, gromadząc się najpierw pod Pałacem Kultury i Nauki, a potem maszerując do siedziby PiS. Przemówiła m.in. Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska), która obnażyła w swoim wystąpieniu hipokryzję rządu. Nazwała ustawę „haniebnym wyjątkiem” od obowiązujących praw lokatorów, który może pociągnąć za sobą dalszy demontaż tych uprawnień. – Nie ma demokracji bez prawa do mieszkania – podkreślała. Również Piotr Ciszewski uświadamiał, że pojęcie „najem instytucjonalny”, użyte w ustawie, w rzeczywistości legalizuje wyrzucanie ludzi na bruk. Tłumaczył, że naruszenie jednych praw nieuchronnie pociągnie za sobą zamach na następne. Filip Ilkowski (Pracownicza Demokracja) oznajmił, że bardzo brutalnie upada maska „socjalnego PiS-u”, spod której wyłania się „wilczy pysk interesów bankierów, developerów, biznesmenów”. Ustawa stanowi gwarancję zysków dla biznesu, za to uszczupla i tak ograniczone prawa lokatorów – powiedział. Piotr Szumlewicz wyliczył, ile w rzeczywistości będą wynosiły czynsze w rzekomo tanim programie Mieszkanie Plus, zauważył także, że rząd przeznacza na niego skandalicznie małe środki. Udowodnił tym samym, jak wielkim oszustwem jest cała inicjatywa, przypomniał nadto, że obecne prawo nie pozwala wyrzucać z domu nawet zwierząt – tymczasem w ramach „Mieszkania Plus” będzie można tak postępować z ludźmi. Głos zabierał także Piotr Ikonowicz, inni przedstawiciele ruchów lokatorskich i Partii Razem.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. trzeba kaczkę pokryć papą lecz funduszy nie ma na to… my fundusze zdobędziemy kaczkę papą pokryjemy!! najlepiej taką z ptasim Guano

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…