Zakończył się strajk głodowy osadzonych w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Jest szansa, że osadzeni przestaną być torturowani.

O tym, że osadzenie w nim osób, skazanych za rozmaite przestępstwa i warunki, w jakich odbywają karę nazywana terapią, wielokrotnie bardzo krytycznie wypowiadali się obrońcy praw człowieka i Rzecznik Praw Obywatelskich. Czynili tak, mimo tego, że ze względu na przerażający obraz przestępstw popełnionych przez część osadzonych, opinia publiczna była całkowicie obojętna wobec warunków, w jakich przebywają. W Portalu Strajk wyczerpująco mówiła o tym prof. Monika Płatek.

Ośrodek był przewidziany dla 10-30 osób skazanych za najpoważniejsze przestępstwa, dla osób, które po odbyciu kary zdaniem sądu nie dawały gwarancji, że są bezpieczne dla społeczeństwa. Obecnie przebywa tam 89 osób, w tym ludzie, którzy nie powinni w ogóle tam przebywać oraz ci, których sąd nakazał zwolnić. Warunki są fatalne: mają zakaz spacerów, w pokojach jest po 7-8 osób, nie wolno im mieć telewizora ani dostępu do internetu, mają zakaz korespondencji, kamery monitoringu są zamontowane nawet w toaletach, cenzuruje się dostarczaną im prasę. Wyłączono im klimatyzację, a dyrekcja wykorzystując ustawę o pandemii jeszcze bardziej pogorszyła im warunki.

23 czerwca rozpoczęli strajk głodowy z oczekiwaniami dymisji dyrektora i kierownika ochrony. Wczoraj osiągnięto porozumienie.

Osadzeni będą mogli korzystać z komputerów z tzw. blokadą rodzicielską, ośrodek przestanie cenzurować prasę i korespondencję, zgodzono się dłuższe spacery i swobodne poruszanie się po terenach zielonych, w pokojach będzie można wstawić telewizory, w salach pojawią się też wiatraki.

Kamery w ubikacjach i łaźni zostaną zdjęte, a pacjenci nie sprawiający kłopotów przestaną być zakuwani w kajdanki, co do tej pory było nagminne. Będą mogli też czytać kodeks cywilny, czego do tej pory im zakazywano.

O jakości państwa i jego organów świadczy fakt, by nie pozbawiać podstawowych praw ludzi, którzy popełnili nawet najbardziej odrażające i okrutne czyny.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No tak, to spory sukces ruchu obrońców praw przestępców.
    Ciekawe co powiedzą ci obrońcy, gdy sami będą ofiarami.
    Tak mało się mówi o prawach ofiar, wciąż tylko o prawach sprawców.
    A lewica gdzie jest? Powinna, jak każdy przyzwoity człowiek, bronić słabszego-ofiary, a nie zdegenerowanego przestępcy.

    1. Posługujesz się niewłaściwszymi kryteriami.
      Jedynie SĄD POWSZECHNY RP ma prawo nałożyć na człowieka karę pozbawienia/ograniczenia wolności. A tu często odbywa się to na podstawie DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ, WBREW WERDYKTOM SĄDÓW!

      DURA LEX SED LEX szanowny userze Jaa.
      Inaczej będziemy mieli tu Dzikie Pola i prawo pięści w całej rozciągłości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…