Skazali w Krakowie człowieka za palenie węglem w piecu. Będzie musiał wykonać 20 godzin prac społecznych. Pierwsza myśl – znakomicie, w końcu ktoś wziął się na poważnie za walkę z syfem zalegającym w powietrzu.

W stolicy Małopolski od 1 września obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, zakazująca palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Za jej złamanie grozi kara ograniczenia wolności albo nawet 5 tys zł grzywny. Przepisy zostały ustanowione pod presją środowisk aktywistycznych, zajmujących się walką z zanieczyszczeniem powietrza. Kraków był do tej pory jednym z najbardziej zatrutych miast na świecie. Mieszkańcy oddychali toksycznym koktajlem średnio przez ponad 150 dni w roku.

A więc wszystko idzie w dobrym kierunku? Nie, kochani, to nie jest takie proste. Karać jest najłatwiej. Za pomocą strachu można oczywiście wymusić dostosowanie do ekologicznych konieczności. Szkopuł w tym, że w pierwszej kolejności odczują to osoby o najniższych dochodach.

Polacy nie palą węglem dlatego, że są wrednymi skurwysynami, lubią jak się wesoło w piecu hajcuje, cieszy ich smród czy bawią czarne obłoczki wydobywające się z kominów. Kupują ten węgiel i ładują do kopciuchów, bo tak im wychodzi najtaniej. Na krótką metę, e życie biednego jest nieprzewidywalne, przez co można zapomnieć o strategiach mikroekonomicznych, którymi bawią się klasośredniacy.

Zjawisko to nazywa się ubóstwem energetycznym. Dotyka ono ok 20 proc. polskich gospodarstw, dla których wydatki na ogrzewanie  stanowią 10 do 20 procent budżetu, co – według europejskich norm – oznacza nadmierne obciążenie. Aż 23 procent skarży się także na tzw. dyskomfort cieplny – szmalu na ogrzewanie przeznaczają coraz więcej, oszczędzają wciąż na opale, a mimo to nadal marzną, mieszkają w niedogrzanych lokalach, a to oznacza szereg problemów. W zimnie kwitną grzyby i drobnoustroje; zapalenia dróg oddechowych stają się sezonową normą, z czasem przeradzają się w poważniejsze schorzenia. Dochodzi też do zaburzeń hormonalnych, układu krążenia oraz, co oczywiste – pogorszenia stanu psychicznego – depresji, apatii, zaburzeń nerwowych.

W Krakowie i w innych ośrodkach władze dopłacają nawet do 100 proc. kosztów wymiany instalacji cieplnej – z węglowej na gazową. Ale do rachunków już nie dorzucają. Tymczasem węgiel jest wciąż najtańszym paliwem do domowego ogrzewania. Pod warunkiem, że mamy dobry piec. Koszt 1 kWh energii z czarnego kruszcu wrzucanego do prawidłowo użytkowanego kotła podajnikowego to 0,14 zł, w przypadku gazu jest to 0,29 zł.

Nie wystarczy karać, trzeba też wyciągnąć rękę, szczególnie do tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. A tego polskie miasta, ani rząd centralny nie robią.

Nieodłącznym elementem polityki antysmogowej musi być zabezpieczenie potrzeb energetycznych obywateli. Rozwój miejskich sieci ciepłowniczych to podstawa. Dopłaty do ogrzewania gazowego, których beneficjentami będą gospodarstwa o najniższych dochodach powinny być drugim filarem. Jeśli polityka antysmogowa ma polegać wyłącznie na wymianie pieców, wysyłaniu patrolowych dronów i reagowaniu na sąsiedzkie donosy, nie będzie to polityka sprawiedliwa.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Problemem nie jest węgiel, który na szczęście od niedawna musi spełniać określone normy jakości, lecz bliżej nieokreślone odpady. Niestety, jak to bywa w całkowicie sprywatyzowanym libertariańskim wymiarze (nie)sprawiedliwości spod znaku OTUA, oberwie biedak palący przyzwoitym węglem pochodzącym z rynkowego zakupu, a janusz biznesu puszczający z dymem zużyty olej silnikowy, stare meble, tworzywa sztuczne itp. będzie śmiał się wszystkim w twarz.

 2. No znów przytomny tekst, gratuluję!

  Gdyby jeszcze dotrzeć do informacji, dlaczego światowej finansjerze tak zależy na CO2, to by się zgoła ciekawy obraz wyłonił.

  1. Im nie zależy.
   Jednak dla nich kłopotliwy do przeliczenia dla przeciętniaków czynnik na który można wobec tego wszystko zwalić – to istne eldorado! Służy do ,,głuszenia” opornych i zaganiania do kąta tych nieco gorzej uprzemysłowionych, bądź na dorobku… Wystarczy popatrzeć na b. demoludy w UE. Dzięki ,,polityce” klimatycznej do końca staną się państwami agrarnymi, a ci którzy zapragną lepszego życia – wyemigrują za chlebem…

   Nie wiem dlaczego z czasami G. Morcinka to mi się kojarzy…

  1. dokładnie… poza tym musimy wspomagać Ukrainę, której nie stać na gaz, a go potrzebuje

 3. Biedak mógł nie obalać komuny to teraz nie siedziałby w stęchłej chacie z grzybem i piecem węglowym tylko dostałby za friko ciepłe mieszkanko z wielkiej płyty z ogrzewaniem miejskim. Dlaczegoś biedny? – boś głupi!!! Zapłaci grzywnę, odpracuje, a jak za gaz miesięcznie wyda 3/4 pensji to zrozumie położenie w jakim się znajduje i być może szybciej zasili szeregi walczącego proletariatu.

  1. A bywałeś za komuny na starej warszawskiej Pradze? W połowie przedwojennej substancji mieszkaniowej szalał grzyb z niedogrzaniem, a w wiekszości hajcowało się ugolem jak w międzywojniu. Przyczyna – nikt nie prowadził racjonalnej gospodarki remontowej. Pozostało to po dziś dzień. Bo kto będzie w sztolnycy utrzymywał takie slumsy? A jak biedaków się wywali to się działki opyli deweloperom i ci już postawią śliczne bloczki z fikuśnymi dachami… I będzie ślicznie… Powiecie zaraz, że zwykłych czarnoroboczych na te deweloperskie luksusy po 10 000 meterek nie stać.
   Ależ to i dobrze – nie muszą w stolicy mieszkać! celebryci i bankierzy nie będą narażeni dzięki temu na kontakt z plebsem… jeszcze świdruje mi w uszach wrzask jednej z bodaj aktorek kiedy to biedacy dostający 500+ zaczęli wyjeżdżać nad Bałtyk ,,czuję się taka obsraaana!”.
   Dzięki temu taka a nie inna postawa władz miast (a Warsiafka i Krakuwek ida w pierwszym szeregu)nie dziwi mnie ani trochę. Politycy nawet ci powiatowi mają w ,,głębokim poważaniu” tych o mikrej zawartości portfela…. cholerni uczniowie Balsamowicza!

  2. Kłamiesz skorpuś. Przedwojenna Warszawa była Paryżem Europy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Demokracja czy demokratura

Okrzyk „O sancta simplicitas” (o święta naiwności) wydał Jan Hus, czeski dysydent (w dzisi…