Badanie Kantar Public przeprowadzono na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków powyżej 18. roku życia metodą wywiadu telefonicznego w ostatnim tygodniu listopada. Zostało zlecone przez Greenpeace.
Na pytanie „Czy Pana/Pani zdaniem cała Puszcza Białowieska powinna być parkiem narodowym?” 51 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, zaś 33 proc. „raczej tak”. Na „nie” było jedynie 7 proc. 10 odpowiedziało, że „nie ma zdania”.
Obecnie sytuacja Puszczy Białowieskiej prezentuje się następująco: 16 proc. jej obszaru stanowi park narodowy, 17 proc. jest rezerwatem przyrody. Resztą zarządzają Lasy Państwowe, które same skarżą się, że gospodarka leśna na tym terenie jest nieopłacalna.
W listopadzie w piśmie internetowym forestbiology.org opublikowano koncepcję objęcia ochroną całej Puszczy. Opracowali ją wspólnie naukowcy oraz ekoaktywiści.
„Proponujemy utworzenie w Parku Narodowym Puszczy Białowieskiej trzech stref o zróżnicowanych reżimach ochronnych, pokrywających się ze strefami wyróżnionymi dla polskiej części Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO »Białowieża Forest«” – napisali autorzy koncepcji „„Park Narodowy Puszczy Białowieskiej – ochrona przyrody i rozwój lokalnych społeczności”.
Już w 2016 roku pod apelem koalicji organizacji proekologicznych Kocham Puszczę o uczynienie całej puszczy parkiem narodowym podpisało się ponad 180 tys. Polek i Polaków. Autorzy koncepcji podkreślają, że już nawet Lech Kaczyński w 2006 postulował opracowanie ustawy powiększającej Białowieski Park Narodowy.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…
proponuję zastanowić się ilu respondentów zdawało sobie sprawę że Puszcza Białowieska NIE JEST W CAŁOŚCI PARKIEM NARODOWYM.
Stawiając takie pytanie – odpowiedź była niejako w nie wpisana…
Wyniczek tego badanka należy włożyć na półkę z napisem ,,spieprzone na maksa”.