Główny Urząd Statystyczny opublikował raport z badania „Budżet czasu ludności”. Wiemy już ile śpimy, pracujemy i ile czasu spędzamy sprzątając.

flickr.com/Hernán Piñera
flickr.com/Hernán Piñera

Z raportu „Budżet czasu ludności” Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mężczyźni pracują zawodowo godzinę dłużej niż kobiety. Co ciekawe czas pracy zawodowej w ciągu dekady wzrósł o 31 minut na dobę. Kobiety pracują za to więcej w domu. Zajęcia i prace domowe zabierają im o 1 godz. 45 min. więcej niż mężczyznom. Praca kobiet jest lepiej wyceniona. Jej średnia wartość to 2,1 tys. zł, zaś mężczyzny zaledwie 1,2 tys. zł.

Co ciekawe, zajęcia i prace domowe najkrócej wykonywały osoby z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym (3 godz. 31 min.). Osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym i średnim poświęcały na prace domowe najwięcej, bo aż prawie 4 godziny. Osoby z wyższym wykształceniem poświęcały na nie 3 godz. 40 min.

W porównaniu do 2003 roku, kiedy ostatnio przeprowadzono tego typu badanie, więcej czasu spędzamy na pracy zawodowej, wykonując prace domowe i realizując zamiłowania osobiste. Mniej czasu poświęcamy za to na prace społeczne i życie religijne, naukę i korzystanie ze środków masowego przekazu.

Im wyższy poziom wykształcenia badanych, tym niższy odsetek osób oglądających telewizję, wideo i DVD oraz odpoczywających biernie. Natomiast wraz z coraz wyższym poziomem wykształcenia wzrasta odsetek osób czytających książki, korzystających z komputera i Internetu, uczestniczących w sporcie i rekreacji, poświęcających czas na opiekę nad dziećmi i zarządzanie gospodarstwem domowym.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…