Agonia Przewozów Regionalnych postępuje. W połowie grudnia wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy na kolei przestaną kursować pociągi do Grodna.

O możliwej likwidacji pociągów do Grodna kolejarze mówili nieoficjalnie od ponad dwóch miesięcy. Teraz informacje o odwołaniu dwóch kursów na Białoruś potwierdza Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, które zamierza wycofać się z dotowania połączenia. Wydaje się, że decyzja ministerstwa jest ostateczna, mimo tego, że do uruchamiania pociągów ministra obliguje plan transportowy, który Ministerstwo Infrastruktury przyjęło w 2012 roku.

– W nowym rozkładzie jazdy pociągów 2015/2016, który wejdzie w życie od 13 grudnia br.,  MiR nie planuje uruchamiania pociągów do Grodna w ramach umowy o świadczenie usług publicznych, ze względu na ograniczony limit środków budżetowych przeznaczonych na dofinansowanie przewozów w roku 2016 z budżetu państwa – informuje Piotr Popa rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Tym samym po raz pierwszy od zakończenia Drugiej Wojny Światowej, polski rząd odcina Grodno, wraz z mieszkającą tam liczną polonią, od ojczyzny przodków. Do tej pory ani Senat, który zwyczajowo ma dbać o utrzymanie więzi z diasporą, ani Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odniosły się oficjalnie do planów ekipy minister Marii Wasiak.

Tymczasem marszałek województwa łódzkiego na łamach jednego z portali branży kolejowej zapowiedział likwidację pociągów InterREGIO z Łodzi do Warszawy. Pociągi Przewozów Regionalnych mają zniknąć w ciągu dwóch lat. Na ich miejsce połączenie z Warszawą obsłużą spółki marszałków Mazowsza i Łódzkiego – Koleje Mazowieckie oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Mimo wielokrotnych deklaracji chęci uzdrowienia największego kolejowego pasażerskiego przewoźnika w Polsce – Przewozów Regionalnych, sytuacja spółki jest coraz trudniejsza. Pociągi są odwoływanie, a blisko jedna czwarta załogi może zostać pozbawiona pracy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Bez obrazy, ale jeśli dla was symbolem dewastacji kolei (czy choćby tylko samego obecnego PR) jest likwidacja pociągu do… Grodna, to jesteście idiotami. Zresztą już któryś raz czytam tu o tym Grodnie, może więc to jakaś wasza obsesja? I oczywiście jak już ktoś wyżej zaważył, w Grodnie nie ma żadnej Polonii, są natomiast Polacy (dokładnie tak, jak w Warszawie, Krakowie czy Wilnie).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska ucieka się pod obronę Trybunału Konstytucyjnego przed Fit for 55

Program drastycznych zmian w polityce energetycznej w Europie, zaprezentowany przez UE i m…