Brytyjscy antyterroryści przeprowadzili dziś na terenie całego kraju akcję, w wyniku której aresztowano 11 mężczyzn. Operację przeprowadzono w związku z postępowaniem wobec nielegalnej na Wyspach neonazistowskiej organizacji National Action.

/ fot. National Action

W tamtym roku brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd wpisała NA na listę organizacji zakazanych. Nastąpiło to po zamordowaniu w czerwcu 2016 roku posłanki opozycyjnej Partii Pracy Jo Cox. Zdaniem szefowej MSW doszło do tego, bo NA to „rasistowska, antysemicka i homofobiczna organizacja, która szerzy nienawiść, gloryfikuje przemoc i promuje ohydną ideologię”.

Brytyjskie prawo stanowi, że bycie członkiem zakazanych organizacji lub namawianie do ich wspierania jest przestępstwem, zagrożonym 10 latami więzienia. Rok temu w ramach podobnej akcji, policja aresztowała 22 członków National Action.

Ujęte dziś osoby są podejrzane o „przygotowywanie aktów terrorystycznych, przynależność do nielegalnej organizacji i posiadanie dokumentów związanych z terroryzmem”.Szef sił antyterrorystycznych w północno-zachodniej Anglii, Martin Snowden powiedział, że aresztowania „są częścią skoordynowanej akcji krajowej sieci antyterrorystycznej i policji Zjednoczonego Królestwa”.

– Ci, którzy promują ultraprawicowe poglądy, starają się podzielić nasze społeczności i szerzyć nienawiść. Nie będzie to tolerowane i ci, którzy je szerzą, muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości” – stwierdził brytyjski funkcjonariusz.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…