Share Button

Biuro prasowe rządu poinformowało, że czeska Rada Ministrów zamierza poprzeć poselski projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, w której znajdzie się zapis o legalizacji małżeństw tej samej płci. Pod projektem podpisało się 46 posłów. W czeskim parlamencie zasiada ich 200.

Sygnatariusze projektu to deputowani sześciu partii, w tym rządzącej centroprawicowej ANO, kierowanej przez premiera Andrieja Babisza. Pod projektem podpisał się też koalicjant ANO, czyli Czeska Partia Socjaldemokratyczna, oraz Komunistyczna Partia Czech i Moraw.

„Podstawową zasadą proponowanej nowelizacji jest zapewnienie parom tej samej płci oraz ich dzieciom takiej samej godności i takiej samej ochrony życia rodzinnego, jaka z mocy prawa zapewniana jest małżonkom oraz ich dzieciom i w ten sposób zagwarantowanie im równego statusu nie tylko społecznego, ale także prawnego” – napisali posłowie, uzasadniając zmiany. Zgodnie z nowym kodeksem małżonkowie tej samej płci będą mogli używać jednego nazwiska, dziedziczyć po sobie, przekazywać darowizny bez podatku, dzielić opiekę nad dziećmi oraz w przypadku śmierci współmałżonka zyskają prawo do renty.

Czeskie partie z prawicowego bloku nie poparły proponowanych zmian. W poprzedniej kadencji prawica skutecznie zablokowała projekt umożliwiający adopcję dziecka partnera w przypadku zarejestrowanego związku partnerskiego.

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy w Czechach zniknie obowiązująca do tej pory ustawa o związkach partnerskich (wprowadzono ją w 2006 r.) – zastąpi je po prostu instytucja małżeństwa. Tym samym Czechy staną się pierwszym krajem z byłego bloku wschodniego, który zalegalizował małżeństwa LGBT.

Share Button

1 komentarz

  1. Tylko dlaczego oni chcą likwidować ustawę o związkach partnerskich wprowadzając małżeństwa homo? Przecież jedno z drugim nie ma nic wspólnego, związki partnerskie zawierają nie tylko pary homo, ale i hetero, które nie chcą brać ślubu i wybierają taką „lżejszą” formę sformalizowania związku. Skoro jest taka możliwość, po co ją likwidować? To błąd.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*