Biuro prasowe rządu poinformowało, że czeska Rada Ministrów zamierza poprzeć poselski projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, w której znajdzie się zapis o legalizacji małżeństw tej samej płci. Pod projektem podpisało się 46 posłów. W czeskim parlamencie zasiada ich 200.

Sygnatariusze projektu to deputowani sześciu partii, w tym rządzącej centroprawicowej ANO, kierowanej przez premiera Andrieja Babisza. Pod projektem podpisał się też koalicjant ANO, czyli Czeska Partia Socjaldemokratyczna, oraz Komunistyczna Partia Czech i Moraw.

„Podstawową zasadą proponowanej nowelizacji jest zapewnienie parom tej samej płci oraz ich dzieciom takiej samej godności i takiej samej ochrony życia rodzinnego, jaka z mocy prawa zapewniana jest małżonkom oraz ich dzieciom i w ten sposób zagwarantowanie im równego statusu nie tylko społecznego, ale także prawnego” – napisali posłowie, uzasadniając zmiany. Zgodnie z nowym kodeksem małżonkowie tej samej płci będą mogli używać jednego nazwiska, dziedziczyć po sobie, przekazywać darowizny bez podatku, dzielić opiekę nad dziećmi oraz w przypadku śmierci współmałżonka zyskają prawo do renty.

Czeskie partie z prawicowego bloku nie poparły proponowanych zmian. W poprzedniej kadencji prawica skutecznie zablokowała projekt umożliwiający adopcję dziecka partnera w przypadku zarejestrowanego związku partnerskiego.

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy w Czechach zniknie obowiązująca do tej pory ustawa o związkach partnerskich (wprowadzono ją w 2006 r.) – zastąpi je po prostu instytucja małżeństwa. Tym samym Czechy staną się pierwszym krajem z byłego bloku wschodniego, który zalegalizował małżeństwa LGBT.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Tylko dlaczego oni chcą likwidować ustawę o związkach partnerskich wprowadzając małżeństwa homo? Przecież jedno z drugim nie ma nic wspólnego, związki partnerskie zawierają nie tylko pary homo, ale i hetero, które nie chcą brać ślubu i wybierają taką „lżejszą” formę sformalizowania związku. Skoro jest taka możliwość, po co ją likwidować? To błąd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czarnek przedstawił plan na przyszłość szkolnictwa wyższego: zawodówki będą udawać uniwersytety

– W Polsce potrzebujemy wyższych uczelni zawodowych ze względu na zapotrzebowanie na…