Wejście gł. do Teatru Powszechnego w Warszawie, źródło: Wikimedia

Zespół warszawskiego Teatru Powszechnego nie zgodził się na dyskusję o uchodźcach z udziałem Janusza Korwin-Mikkego, który nazwał uciekających przed wojenną pożogą „ludzkim śmieciem’.

Zjęcie Janusza Korwin-Mikkego
Janusz Korwin-Mikke, źródło: Wikimedia.

Towarzystwo Absolwentów Oxford i Cambridge oraz Radio dla Ciebie planowały przeprowadzenie debaty w Teatrze Powszechnym pod prowokacyjnym – być może nadmiernie – tytułem „Przyjęcie uchodźców do Polski będzie historycznym błędem”. Janusz Korwin-Mikke został zaproszony w charakterze panelisty. Jednak po jego niedawnej wypowiedzi w Parlamencie Europejskim zespół TP cofnął zgodę na udostępnienie swoich pomieszczeń.

– To decyzja całego zespołu. I dyrekcji, i aktorów. Nie zgadzamy się na takie nazywanie uchodźców, których znamy, z którymi często współpracujemy – tłumaczy Małgorzata Czajkowska, rzecznik teatru cytowana przez „Rzeczpospolitą”.

Oświadczenie szefostwa i pracowników Teatru Powszechnego udostępnił na stronach portalu Medium Publiczne, postępowy dziennikarz Radia dla Ciebie – Rafał Betlejewski.

W związku ze skandaliczną, przesyconą szowinizmem wypowiedzią Janusza Korwin-Mikkego dotyczącą imigrantów, stanowczo nie zgadzamy się na jego udział w debacie oksfordzkiej Radia RDC, zaplanowanej pod hasłem „Przyjęcie uchodźców będzie historycznym błędem Polski”, która miałaby odbyć się 11 września br. w siedzibie Teatru Powszechnego.

Obecność Janusza Korwin-Mikkego oraz promocja głoszonych przez niego poglądów kłócą się z naszymi przekonaniami, których wyrazem są nasze działania artystyczne i społeczne. Tego rodzaju wypowiedzi godzą również w naszych współpracowników, wśród których byli i są imigranci oraz organizacje pracujące na ich rzecz – czytamy w dokumencie.

Betlejewski, wraz z prof. Moniką Płatek i Arkadiuszem Stępinem mieli być oponentami Krzysztofa Bosaka i „Krula” w trakcie odwołanej debaty.

Załodze stołecznego Teatru Powszechnego gratulujemy odwagi cywilnej. W czasach obłędnego, niekiedy otwarcie nazistowskiego, dyskursu uprawianego przez wiele polskich mediów oraz polskich internautów, jest to ważny, zasługujący na uwagę, gest.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. JKM powiedział tylko to co myśli większość. Europa reklamuje się jako ostoja wszelkiego humanizmu i dobrobytu po to żeby mieć instrument nacisku i manipulacji społeczeństwami krajów ościennych. Ta polityka propagandowa wywodzi się z czasów zimnej wojny. Udało się w ten sposób opanować i okraść całą Europę Wschodnią.
    Dlatego ja powiadam – przyjąć wszystkich możliwych uchodźców a jak zabraknie to jeszcze trochę sprowadzić. A potem umożliwić im ucieczkę na zachód.:)

  2. Wolność słowa w Polsce to, jak widać, mit. Z błędnymi argumentami należy dyskutować merytorycznie a nie kneblować. Kneblowanie budzi teorie spiskowe.

  3. Osobiście wolałbym żeby RDC bardziej odpowiedzialnie dobierało dyskutantów a dysponent miejsca nie bawił się w cenzurę prewencyjną.

    1. Cóż chcieć, business is business – słuchalność i reklamy. Ale jeśli już podjęli decyzję, powinni byli dotrwać do końca, załatwiając takich interlokutorów, żeby ośmieszyć poglądy JKM. Faktycznie, prof. Płatek byłaby za słaba w tej roli (za mało chamska).
      Bezpieczniej jest czasem udzielić głosu ekstremie, niż spychać do podziemia, bo mogą stać się atrakcyjni dla innych outsiderów. Ośmieszanie jest lepszą metodą.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sensacja wyborcza w Peru. Wiejski nauczyciel i związkowiec wygrywa z dużą przewagą I turę

Sytuacja przed wyborami w Peru powszechnie uchodziła za nieprzewidywalną, jednak w taki ob…