Mimo kłód rzucanych pod nogi przez prawicową opozycję, Pedro Castillo nie próżnuje. Po uzyskaniu wotum zaufania dla swojego rządu, prezydent zorganizował w ostatnim tygodniu szereg spotkań z obywatelami z zamiarem wsłuchania się w ich głosy i promowania proponowanych przez siebie reform.

Podczas wizyty w departamencie Junín Pedro Castillo potępił działania krajowej prawicy i jej biznesowych mocodawców. Zwrócił uwagę, że nie mogąc pogodzić się z porażką w wyborach, na różne sposoby dążą oni do obalenia jego gabinetu i zastąpienia go rządem uległym wobec interesów dużych firm. „Dziś chcą oni obalić ministrów, by na ich miejsce ustanowić swoich sprzymierzeńców – tych, którzy są w zmowie z ich firmami i którzy skorumpowali kraj” – powiedział do zgromadzonych. „My jednak nie damy się wciągnąć w brudną grę, którą chcą nam narzucić wielkie korporacje” – dodał prezydent.

W poniedziałek rano Pedro Castillo złożył niespodziewaną wizytę w Narodowym Instytucie Zdrowia Dziecka (INSN) w dystrykcie Breña. Prezydentowi towarzyszył minister zdrowia Hernando Cevallos. Podczas wizyty Castillo odwiedził izbę przyjęć, oddział neurologii i ambulatorium, a także szpitalny oddział ratunkowy, gdzie rozmawiał z rodzicami młodych pacjentów. Spotkał się również z pracownikami służby zdrowia, z którymi rozmawiał o postulowanych przez nich podwyżkach płac.

Podczas kolejnego spotkania z obywatelami prezydent zapowiedział, że będzie działał na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet i ma nadzieję, iż na wszystkich szczeblach administracji coraz więcej obywatelek będzie piastować urzędy publiczne. Jednocześnie poprosił o wybaczenie, że na początku urzędowania powołał gabinet składający się w większości z mężczyzn. „Zamierzam się poprawić, abyśmy w podejmowane przez nas działania mogli włączyć panie” – obiecał Pedro Castillo.

Odwiedzając szkołę w dystrykcie San Martín de Porres prezydent mówił natomiast o konieczności odbudowania pozycji zawodu nauczyciela i wsparcia szkolnictwa w trudnym czasie pandemii. ,,Zapewnimy szczepienia nauczycieli w każdym zakątku Peru” – zapowiedział Castillo. Podkreślił, że jest to niezbędne do pełnego powrotu do nauki stacjonarnej. „Zależy nam nie tylko na zapewnieniu szczepień, ale także na zagwarantowaniu dostępu do internetu zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich. To jest wyzwanie, to jesteśmy winni narodowi i dzieciom” – mówił prezydent. Jak podkreślił, jego gabinet dołoży ​,,największych starań”, aby w każdej szkole w Peru jak najszybciej zapewnić tę usługę wraz z odpowiednim sprzętem elektronicznym dla nauczycieli i uczniów.

W poniedziałek wieczorem Pedro Castillo ogłosił, że niedługo zostanie w Peru otwarta fabryka szczepionek Sputnik V. „Otwarcie fabryki szczepionek Sputnik V w naszym kraju zostało uzgodnione w wyniku negocjacji między rządami Peru i Rosji” – powiedział w przemówieniu do narodu. Poinformował też, że minister zdrowia Hernando Cevallos przedstawi w najbliższym czasie więcej szczegółów w tej materii.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…