Mają zbyt mało pracowników, nie wykorzystują swojego potencjału, współpracują tylko z niektórymi organizacjami i, co najważniejsze, nie poszukują aktywnie ludzi, którym można i trzeba pomóc.

flickr.com/photos/lplewnia
flickr.com/photos/lplewnia

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli OPS-y bardzo często ograniczają się do biernego wykonywania rutynowych czynności i reagowania na zgłoszenia.Największym problemem, z jakim borykają się Ośrodki Pomocy Społecznej jest brak środków finansowych. „Gwarantowaną przepisami liczbę pracowników zatrudniały tylko trzy ośrodki. W pozostałych zatrudnienie było niższe od wymaganego. W skrajnym przypadku jeden pracownik socjalny miał pod opieką – oprócz ustawowo przypisanych mu 2000 mieszkańców – dodatkowo 1000 osób ponad normę. Przyczyną tego stanu był m.in. brak dostatecznych środków finansowych” – można przeczytać w raporcie. Wystarczy prosty rachunek, żeby wyliczyć, że nawet jeżeli normy są zachowane, to na jednego mieszkańca pracownik socjalny może poświęcić niecałe 5 minut miesięcznie. Nic więc dziwnego, że są nieskuteczni. Wielu pracowników socjalnych jako przyczyny niepodejmowania własnych inicjatyw wskazywało m.in. wypalenie zawodowe, brak specjalistycznych szkoleń, zbyt dużą liczbę podopiecznych i związany z tym nadmiar obowiązków, a także utrudnioną współpracę ze strony innych instytucji.

Ogromnym problemem był również brak superwizji czyli nadzoru i wsparcia dla pracowników socjalnych. Kontrola wykazała że w czterech ośrodkach pracownicy nie otrzymali takiej pomocy, choć sytuacje tego wymagały. Kłopot ze skorzystaniem z pomocy odpowiednio przygotowanych specjalistów spowodowany był brakiem odpowiedniego rozporządzenia o wytycznych i standardach dla wsparcia dla ośrodków.

NIK negatywnie ocenia również brak współpracy ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie OPS-ów. Według Izby ogranicza to możliwość dotarcia do wszystkich potrzebujących.

Raport NIK udowadnia, że polski system pomocy społecznej jest niewydolny i nieskuteczny.

W 2015 roku państwo na pomoc społeczną i politykę społeczną wyda 16 miliardów złotych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. 16 miliardów wyda państwo na politykę społeczną. Załóżmy, że mamy milion potrzebujących w kraju. Na jednego potrzebującego mamy w takim razie 16 tys. PLN. Czyli jakieś 1200 zł na miesiąc na jednego potrzebującego.
    Ktoś nas tu robi w jajo. I gdzie te pieniądze naprawdę idą?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kaczyński: z Unii nie wyjdziemy, TVN będziemy dociskać

Kiedy w PiS zaczyna panować zamieszanie co do dalszych planów, na ratunek przybywa niezawo…