Pół roku trwały negocjacje w sprawie odszkodowania za nielegalną sterylizację. Kilka miesięcy temu lekarka wykonująca zabieg została prawomocnie skazana na karę więzienia w zawieszeniu. Teraz szpital podpisał ugodę i wypłacił zadośćuczynienie.

flickr.com/photos/donnieray/
flickr.com/photos/donnieray/

Lekarka z Szamotuł została oskarżona o to, że podczas zabiegu cesarskiego cięcia w 2009 roku, dokonała ubezpłodnienia Wioletty Szwak poprzez przecięcie jajowodów. Wioletta Szwak nie wyraziła zgody na taki zabieg, a w czasie operacji cesarskiego cięcia nie było sytuacji zagrażającej życiu, która uzasadniałaby sterylizację. O sterylizacji pani Szwak dowiedziała się ze szpitlanego wypisu. Jak się tłumaczyli lekarze: to była jej dziewiąta ciąża – przy następnym porodzie macica mogłaby pęknąć.

Śledztwo prokuratorskie było dwukrotnie umarzane. Dopiero prywatne oskarżenie wniesione przez panią Szwak okazało się skuteczne.

Sąd dwukrotnie przyznał, że sterylizacja była nielegalna, ponieważ nie ratowała życia. Lekarka została skazana prawomocnym wyrokiem na rok więzienia w zawieszeniu.

Według sądu wyjaśnienia oskarżonej były absurdalne – gdyby sterylizacja była konieczna w celu ratowania życia lekarka miałaby obowiązek zasięgnąć opinii drugiego lekarza oraz wpisać informację w dokumentacji medycznej. Ani pierwszy ani drugi warunek nie został spełniony.

Dlatego szpital postanowił zawrzeć ugodę. – Negocjacje na temat wysokości zadośćuczynienia trwały pół roku – tłumaczy prawniczka Wioletty Szwak. Nie wiadomo na jaką kwotę opiewa odszkodowanie, ponieważ obie strony zobowiązały się w tej kwestii do zachowania tajemnicy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. lekarka kierowała się zdrowym rozsądkiem, troską o byt zarówno narodzonych jak i nienarodzonych dzieci – za co ją tu karać? za mnożenie się jak owsiki skazać należałoby tę „matkę” dziewięciorga i jej męża – przymusowa sterylizacja i obóz pracy do końca życia.

  1. Demografia polski i plan Himlera – Józef Kossecki i Adam Wielomski
   https://www.youtube.com/watch?v=t-CSOeKKdgg

   Trendy demograficzne w Polsce – wykład Józefa Kosseckiego
   https://www.youtube.com/watch?v=tAn-yjeo65g

   ————-

   „Otóż to będzie cytat z 2 dokumentów pierwszy z nich z dnia 25 listopada 1939 – został zatytułowany sprawa traktowania ludności byłych polskich obszarów z rasowo politycznego punktu widzenia. Dokument został opracowany na zlecenie urzędu do spraw rasowo-politycznych narodowo-socjalistyczynej niemieckiej partii robotniczej którego autorami byli dr. Wetzel kierownik centrali doradczej tego urzędu oraz dr Hecht kierownik oddziału folksdojczów i mniejszości w powyższym urzędzie. Cytuje za zeszytami oświęcimskimi nr 2 1958: „Opieka lekarska z naszej strony ma się ograniczyć wyłącznie do zapobieżenia przenoszeniu chorób zakaźnych na teren rzeszy. Wszystkie środki które służą ograniczaniu rozrodczości powinny być tolerowane albo popierane spędzanie płodu musi być na pozostałym obszarze polski nie karalne. Środki służące spędzaniu płodu i środki zapobiegawcze mogą być w każdej formie publicznie oferowane, przy czym nie może to pociągać za sobą jakichkolwiek policyjnych konsekwencji. Homoseksualizm należy uznać za nie karalny. Przeciwko instytucjom i osobom które trudnią się zawodowo spędzaniem płodu nie powinny być wszczynane policyjne dochodzenia „
   Proszę państwa no dalej mogę powiedzieć tu będę cytował książkę prof. Rosseta . Demografia polska w służbie postępu społecznego 1946-1971. I on tutaj zwraca uwagę że” Hitlerowski plan depopulacji przewidywał redukcje świadczeń chorobowych z tytułu ubezpieczenia społecznego, ograniczenie lecznictwa szpitalnego, zawieszenie zasiłków rodzinnych i świadczeń z tytułu macierzyństwa , obowiązujący na terenach włączonych do rzeszy niemieckiej zakaz zawierania małżeństw przez mężczyzn w wieku poniżej 28 lat i przez kobiety w wieku poniżej 24 lat. Całkowity zakaz zawierania małżeństw przez osoby wywiezione do Niemiec na roboty. „
   Proszę państwa tak tutaj dla informacji dodam że swego czasu w 71 roku uczestniczyłem w interdyscyplinarnej konferencji demograficznej w której również uczestniczył ówczesny krajowy specjalista do spraw ginekologii i położnictwa który wyraźnie powiedział że optymalny wiek do pierwszej ciąży to jest 20-24 lata, a reszta to już mogą być nawet do 50. Jeżeli ta pierwsza ciąża nie nastąpi miedzy 20 a 24, to potem prawdopodobieństwo różnych komplikacji rośnie, no w ostateczności 25- 29 . Mówimy o pierwszej ciąży no więc jak widzimy specjaliści niemieccy III rzeszy znali się na ginekologii i położnictwie i bardzo precyzyjnie planowali politykę depopulacyjną w stosunku do ludności Polski.”
   Źródło: J. Kossecki o Marszu Niepodległości oraz katastrofie demograficznej w kontekście debaty sejmowej
   https://www.youtube.com/watch?v=KnBKBSDHH1A

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…