Po ostatnich propozycjach PiS zmiany w podatkach od przyszłego roku planuje również Platforma Obywatelska. Chcą jeszcze bardziej obniżać podatki przedsiębiorcom.
Niektóre z nich są bardzo zaskakujące. Kwota wolna ma być podniesiona z dzisiejszych 3091 zł do 3575 zł. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, rząd ma też pomysł zerowego PIT dla młodych. Ludzie do 30. roku życia byliby zwolnieni z podatku dochodowego. Ma im to ułatwić wejście na rynek pracy.
Od przyszłego roku mają też spaść stawki VAT – podstawowa z 23 do 22 proc. Rząd rozważa również jeszcze większą obniżkę podatku dla firm. „W zamian” za zatrudnianie pracowników na etatach płaciłyby na przykład 15 zamiast 19 proc. podatku.
Warto przypomnieć, że podatek VAT został podniesiony przez rząd Platformy. Do wyborów 2011 roku szli już z programem przywrócenia go do wysokości 22 proc. Tak jednak się nie stało. Co najbardziej skandaliczne, jak wynika z przedstawionego raportu CenEA, najbiedniejsze gospodarstwa domowe są najbardziej obciążone VAT- em – odprowadzają w tej formie budżetu 16,3 proc. dochodów. W przypadku gospodarstw najbogatszych VAT stanowi 6,8 proc. dochodów. Najbiedniejsze gospodarstwa domowe wydają znaczną część swoich dochodów, bo 28 proc., na produkty objęte najniższą stawką, zaś gospodarstwa najbogatsze – 12,9 proc.
Platforma obywatelska obniżenie podatków głosi od samego początku istnienia. Do wyborów 2005 roku startowali z hasłem 3×15 – czyli propozycją zrównania stawek podatkowych do 15 proc. Dotyczyło to zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych, prawnych, a także podatku od towarów i usług.
Premier Ewa Kopacz zapowiada, że projekt dotyczący obniżenia podatków ma zostać przedstawiony jesienią.
Z opublikowanego niedawno raportu firmy PwC „Praca w Unii Europejskiej – podatki i składki. Polska na tle Europy” wynika, że stawki podatku dochodowego od osób fizycznych są w Polsce na stosunkowo niskim poziomie.
W krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.). Polska na tle krajów UE znajduje się na 20. miejscu ze stawką 32 proc. W ponad połowie krajów Unii Europejskiej stawki podatkowe dla osób najlepiej zarabiających wahają się w graniach 40-57 proc. W Polsce ponad 97 proc. podatników płaci podatek według niższej 18 proc. stawki. Zajmujemy więc 20. pozycję na 28 krajów UE, licząc od stawek najwyższych do najniższych. Najwyższą stawkę PIT ma Szwecja – 57 proc. Stawki przewyższające 50 proc. obowiązują też w Portugalii, Holandii, Danii, Austrii, Belgii i Słowenii.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…