Są już pierwsze jaskółki nowego PiS-owskiego podejścia do sztuki – jeżeli cos się nie podoba, to twórców najlepiej straszyć odpowiedzialnością karną.

http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/dziennikarze/centrum-multimediow/zdjecia.php?cat=/piotr_glinski
http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/dziennikarze/centrum-multimediow/zdjecia.php?cat=/piotr_glinski

Bydgoska prokuratura wszczęła właśnie śledztwo w sprawie sztuki „Nasza przemoc, wasza przemoc”, pokazanej podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier. Prokuratura musi uporać się z ośmioma zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jedną z zatroskanych o poprawność polskiego teatru okazała się posłanka Anna Sobecka, która nieco eskalowała swe działania: najpierw napisała list otwarty do dyrektora Teatru Polskiego, w którym żądała przeprosin. Czemu? Bo według niej spektakl obraził miliony Polaków i, jakżeby inaczej, katolików, bo dla p. Sobeckiej to, jak się zdaje, synonim. List też skierowała do ministra kultury i prezydenta Bydgoszczy. Z kolei Zbigniew Nowak, tropiciel sekt, uznał, że obrażono flagę polską i Jezusa Chrystusa, jak informuje prokuratura „Gazetę Wyborczą”. Składając zawiadomienie zameldował się też na posterunku czujności wojewoda kujawsko-pomorski i lokalni radni PiS.

Minister Gliński nawet przez moment nie miał wątpliwości co do słuszności działań donosicieli.

– Sztuką nie jest celowe prowokowanie czy obrażanie uczuć religijnych i narodowych – mówił wbrew rzeczywistości minister. Łaskawie od razu nie będzie podejmował żadnych decyzji, ale poczeka na wyniki prokuratorskich działań.

Być może spektakl był istotnie żenujący ze względu na swój poziom artystyczny i estetyczny. To jednak nie usprawiedliwia, by na twórców rzucać aparat ścigania państwa polskiego i grozić im sankcjami. To jednak wysoce kompromitujące.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A posłanka Sobecka oczywiście oglądnęła wszystkie 100 przedstawień na 2 wystawione, więc wie o czym pisze donosy. Pewnie była tam jedynym widzem na widowni, a te miliony Polaków oglądały to na 1-szym programie telewizorni zaraz po Wiadomościach.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Seria zabójstw politycznych w Meksyku. Mafia przeciw lewicy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Meksyku doszło do 64 morderstw działaczy społecznych …