Portugalska Partia Komunistyczna (PCP) obchodziła w weekend stulecie powstania. Z tej okazji jej działacze wspomnieli zasłużonych w walce i zwrócili się do towarzyszy z całego świata z przesłaniem nadziei na przyszłość oraz wytrwałości w dalszej walce o wolność i sprawiedliwość społeczną.

Członkowie i sympatycy PCP wyszli na ulice Lizbony pod hasłem „Wolność, demokracja, socjalizm – o prawa, poprawę warunków życia i postęp społeczny, przeciwko wyzyskowi i zubożeniu”. Przeszli przez miasto niosąc partyjne flagi i wręczając przechodniom goździki – symbol rewolucji z 1974 roku, która obaliła faszystowską dyktaturę.

W okolicznościowych wypowiedziach działacze PCP podkreślali, że pragną oddać hołd „pokoleniom komunistów, którzy ciągle są dla nas wzorem bezinteresownego poświęcenia słusznej sprawie” i którzy ,,nigdy nie byli biernymi obserwatorami, ale zawsze aktywnie angażowali się w walkę rewolucyjną”. Zwracano jednak uwagę, że głównym celem komunistów zawsze pozostaje walka o lepszą przyszłość – z polityką odpowiadającą na ludzkie problemy i mającą na uwadze pracowników, z polityką prawdziwie demokratyczną i socjalistyczną.

Także w wydanym z okazji jubileuszu oficjalnym oświadczeniu partia potwierdziła swoją niezachwianą wiarę w konieczność dążenia do komunizmu i zaangażowanie w walkę o prawdziwą demokrację. „Dawno temu udowodniliśmy, że nie spoczywamy na laurach po zwycięstwach i nie poddajemy się po porażkach. My, komuniści, dobrze wiemy, że trzeba działać. Wiemy, że przyszłość sama się nie wydarza, lecz jest budowana i zdobywana” – napisano w dokumencie.

Portugalska Partia Komunistyczna jest czwartą siłą w krajowej legislaturze, ma swoją reprezentację również w Europarlamencie. Zdelegalizowana po zdobyciu władzy przez António Salazara, przez cały okres jego dyktatury była jedną z głównych i najaktywniejszych sił opozycyjnych wobec reżimu. Po jego upadku w wyniku rewolucji goździków PCP odegrała bardzo istotną rolę w odbudowie portugalskiej demokracji oraz dekolonizacji portugalskich terytoriów zamorskich. Od tamtej pory stale pozostaje jedną z głównych sił na krajowej scenie politycznej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…